سیستم شنوایی و کم شنوایی

آناتومی گوش: گوش را به سه بخش کلی تقسیم می کنند .                       

۱- گوش خارجی    Outer Ear                               

 2- گوش میانی  Middle Ear   

 3- گوش داخلی  Inner Ear 

   گوش خارجی: شامل لاله ، کانال و پرده گوش ( پرده تمپان )‌ می باشد لاله گوش اصوات را دریافت می کند و به کانال گوش هدایت می کند تا پرده تمپان را مرتعش کند.

   گوش میانی: حفره کوچکی است که در آن سه استخوانچه بسیار ظریف و ضمایم دیگر وجود دارند . این استخوانچه ها (‌چکشی ، سندانی  ، رکابی  ) همراه با ارتعاش و حرکت پرده تمپان به حرکت در می آیند و امواج صوتی را  به حلزون گوش داخلی منتقل می کنند .

    گوش داخلی: شامل حلزون گوش و بخش های مربوط به تعادل می باشد. حلزون گوش حاوی مایع مخصوصی است که بعد از برخورد امواج صوتی به آن مرتعش می شود این ارتعاشات به گیرنده های عصبی منتقل شده و ایجاد پیام عصبی می کنند که به مغز منتقل می شود.

( کم شنوایی ) Hearing Loss  :

کم شنوایی  چیست و انواع کم شنوایی کدامند؟  کم شنوایی یا آسیب شنوایی مشکل در عملکرد یک یا هر دو گوش است. انواع کم شنوایی عبارت است از :  کم شنوایی انتقالی ، کم شنوایی حسی عصبی ، کم شنوایی آمیخته .

کم شنوایی انتقالی : (Conductive Hearing Loss) :  کم شنوایی انتقالی زمانی رخ می دهد که مشکل در بخشی از گوش خارجی یا میانی وجود داشته باشد . این دسته از کم شنوایان احساس پری یا انسداد در گوشهای خود دارند.

کم شنوایی حسی عصبی :(Sensory Neural Hearing Loss) : زمانی که مشکل در گوش داخلی یا عصب شنوایی باشد ،‌کم شنوایی حسی عصبی رخ می دهد . افراد مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی برای بهبود وضعیت شنوایی و درک گفتار لازم است از سمعک استفاده کنند.

کم شنوایی آمیخته : (Mix Hearing Loss) : وجود همزمان کم شنوایی انتقالی و حسی عصبی ، کم شنوایی آمیخته را به وجود می آورد . در اغلب موارد این افراد پس از درمان جزء انتقالی لازم است از سعک بهره گیرند.

عوامل بروز کم شنوایی چیست؟

 عوامل و بیماری های بسیاری در بروز کم شنوایی دخالت دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود: عوامل مادرزادی و ژنتیک ، افزایش سن ، قرار گیری در معرض صداهای بلند ، برخی داروها مانند آنتی بیوتیک های آمینو گلیکوزید ( جنتامایسین و … )‌، ضربه به سر یا گوش ، عفونت های گوش میانی ، عفونت های مختلف ( مننژیت و … ) .

درمان کم شنوایی چیست؟

درمان کم شنوایی بستگی به نوع کم شنوایی ، میزان افت شنوایی و سن فرد مبتلا به کم شنوایی دارد . در مواردی که کم شنوایی با درمان های دارویی و جراحی قابل درمان نیست، استفاده از وسایل کمک شنوایی مانند سمعک بسیار مفید است.

سمعک ( Hearing Aid)  چیست؟  سمعک تقویت کننده الکترونیکی کوچکی است که به فرد کمک می کند تا صداها را بهتر بشنود . سمعک صداها را برای فرد کم شنوا طوری تقویت می کند که فرد بتواند به راحتی بشنود ، با دیگران ارتباط برقرار کند و در فعالیتهای روزمره حضور داشته باشد . هدف سمعک تنها تقویت و بلندی صدا نیست . بلکه امروزه در طراحی سمعک ها سعی بر این است که گفتار واضح تر در اختیار افراد استفاده کننده از سمعک قرار گیرد و در عین حال تقویت صداهای محیطی مزاحم کاهش یابد . به طور کلی افراد استفاده کننده از سمعک ، درک گفتار بهتری دارند نسبت افراد کم شنوایی که از سمعک استفاده نمی کنند .

نمونه سمعک داخل گوشی برای جبران کم شنوایی گوش کلینیک آوای شریعتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *