ویژه

مشاوره رایگان و تجویز سمعک

دکتر پریسا رسولی فرد:

اولین قدم

” در معالجه بیماران شنوایی انجام تست های آدیوگرام و تعیین میزان کاهش شنوایی و نوع آن است. که این تست ها شامل اودیو متری تن خالص(PTA) و تست های گفتاری که شمال اس ار تی(SRT) و اس دی اس (SDS) و تمپانو متری (Tympanometry) می باشند.پس از انجام این آزمایش ها نتایج مورد بررسی قرار می گیرند.

طبق میزان کاهش شنوایی بیمار (از ملایم تا عمیق) و نوع کاهش بیمار ( انتقالی , حسی عصبی و یا مختلط) تصمیم گیری می شود که چه سمعکی برای بیمار مناسب است.

قدم دوم

درمشاوره سمعک  تعیین نوع سمعک  بر اساس وضعیت کانال بیمار است چرا که اندازه و شکل کانال بیمار در تعیین نوع سمعک او نقش بسزایی دارد. برای مثال فردی که دچار تنگی یا انسداد کانال گوش باشد نمیتواند از سمعک های نامرئی یا کاملا داخل گوشی استفاده کند.

همچنین سن بیمار شاخصه ی مهمی در تعیین سمعک اوست.اینکه بیمار در چه مقدار درگیر زندگی روز مره هست در تعیین نوع سمعک می تواند تاثیر گذار باشد. مثلا برای افراد مسن که درگیر فعالیت روزانه نیستند و مدام در خانه اند استفاده از سمعک هایی با قابلیت های بالا( اتصال به تلفن همراه, جهت یابی, برنامه ریزی و..) چندان لازم به نظر نمیرسد و  قالبا برای افراد مسن از سمعک های پشت گوشی استفاده می شود به این علت که درِباطری آنها بزرگ تر است, خود قطعات بزرگ هستن و گذاشتن و برداشتن سمعک برای بیمار راحت تر است.  اما بیماران جوان تر به دلیل مسائل زیبایی بیشتر تمایل به استفاده  از سمعک های داخل گوشی و نامرئی دارند.

جنسیت هم می تواند از فاکتور های تعیین نوع سمعک باشد به عنوان مثال بانوان به دلیل مسائل زیبایی چهره خواستار سمعک های ظریف تری اند. البته در تعیین نوع سمعک برای بانوان پزشک دست باز تری دارد چراکه موهای بانوان پوشش مناسبی برای سمعک خواهد بود.

قدم سوم

  که در روند تجویز سمعک ( مشاوره رایگان )  بسیارمؤثراست فاکتور اقتصادی است. که در این مورد باید گفت قیمت سمعک ها بنا به خواست مشتری و همنیطور توانایی مالی ,کیفت , برند, قابلیت های سمعک و… بازه ی بسیار گسترده ای را شامل میشود. در نتیجه بهترین و مناسب ترین سمعک از هر لحاظی برای بیمار با توجه به وضعیت خود او و شرایط وی تجویز خواهد شد.”

شما عزیزان پس از دریافت مشاوره رایگان سمعک با توجه به دستور پزشک و شرایط خود می توانید از میان برند ها و مدل های موجود سمعک کلینیک آوای شریعتی اقدام به خرید سمعک نمایید.

2 دیدگاه در “مشاوره رایگان و تجویز سمعک

 1. محمد گفت:

  سلام
  آیا برای افرادی که عصب گوششان ضعیف است میشه از سمعک جیبی استفاده کرد؟

  آیا با جراحی عصب گوش درست میشه که دیگر نیازی به سمعک نباشد؟
  سن بنده 39 سال است

  1. دکتر رسولی فرد،متخصص شنوایی و تعادل گفت:

   با سلام
   ٣ نوع مختلف كاهش شنوايي وجود دارد، كه يك نوع ان كاهش شنوايي حسي عصبي يا همان كاهش شنوايي ناشي از ضعيف شدن عصب گوش هست،براي اين نوع كاهش شنوايي كليه سمعكهاي نامرئي، پشت گوشی و ریک مناسب است.
   سمعك جيبي براي افراد بسیار سالخورده و يا با افت زياد كاهش شنوايي مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *