وزوز گوش یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در سنین مختلف و دلایل مختلف با آن دست و پنجه نرم می کنند. صدایی که به صورت زنگ به شکل هوهو یا شبیه قل قل سماور در گوش می پیچد ممکن است در برخی افراد مدت دار باشد و برخی نیز به صورت دوره ای یا چند لحظه دچار این مشکل شوند.

اکثر افراد برای درمان وزوز گوش باید به متخصص شنوایی شناسی مراجعه می کنند. با توجه به این که دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد ممکن است نیاز باشد در قسمت های مختلف بدن مانند مغز نیز به دنبال دلیل بگردید.

از این رو بعد از مراجعه به پزشک ممکن است آزمایشات و روش های تشخیصی مختلفی به شما پیشنهاد شود که برای انجام آن ها اقدام کرده و نتیجه را به پزشک خود ارائه دهید تا در مورد درمان وزوز گوش بتوانند از نتایج آزمایشات بهره ببرند.

 آوای شریعتی به کمک بهره گیری از آخرین متدهای روز دنیا در تشخیص و درمان وزوز گوش و بر اساس معاینه دقیق مراجعه کنندگان در رفع مشکل وزوز گوش آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشد. همانطور که میدانید تشخیص درست و به موقع وزوز گوش پروسه درمان را جلو می اندازد و در نهایت رضایت حداکثری مراجعین را خواهد داشت.

در بسیاری مواقع با تشخیص به موقع و درست توسط همکاران، و همچنین استفاده از سمعک مناسب (که انواع مختلفی از جمله سمعک زیمنس معروف ترین آنها می باشد )، از کم شنوایی شدید و یا در مواقع نادر ناشنوایی جلوگیری خواهد کرد.

این مسئله در بیشتر موارد در افرادی که سن بالایی دارند به وجود می آید اما ممکن است به علت اختلال در عملکرد مغز و گوش یا به دلیل وجود بیماری های مختلف در سنین پایین هم رخ دهد.

ویدئو ی زیر در مورد صحبتهای خانم دکتر رسولی در مورد عارضه پیر گوشی ، پیشگیری و درمان این پدیده با مراجعه به موقع به پزشک اودیولوژیست به وسیله ارزیابی وزوز گوش می باشد. با مراجعه حضوری و به موقع و تشخیص درست می توانید سمعک مناسب را دریافت کرده و روند درمان را سریعتر طی کنید.

 

وزوز گوش چیست؟

در کلینیک آوای شریعتی به ارزیابی وزوز گوش و آگاهی از علل آن می پردازند

 

وزوز گوش یکی از اختلالات دستگاه شنوایی انسان است که از هر ۵ نفر یک نفر به آن مبتلا می شود. بنابراین یکی از مشکلات شایع در افراد بوده و بایستی ابتدا به دنبال علت آن بود و سپس برای درمان آن اقدام نمود.

وزوز گوش معمولا با شنیدن صدا هایی مثل سوت، باد و یا نیش زدن درون گوش همراه بوده و ممکن است بر روی یک یا هر ۲ گوش فرد اعمال شود. چنین مشکلی ممکن است به شکل دائمی در فرد وجود داشته باشد و یا به صورت مداوم ایجاد شود، متوقف گردد و دوباره در زمان دیگری بروز نماید.

وزوز گوش به علامتی گفته می شود که صدای زنگ یا صداهایی مانند آن در گوش شنیده می شود و قابل درک توسط فرد و حتی در برخی مواقع توسط دیگران هم می باشد. در اصل فرد در گوش خود صدایی را می شنود که وجود خارجی ندارد و بدون هیچ صدایی در بیرون اتفاق می افتد.

این مسئله به صورت موقت یا دائم ممکن است وجود داشته باشد. وزوز گوشها و شنیدن صدای اضافی در گوش می تواند خفیف باشد و در حالت هایی مانند خواب و آرامش شنیده شود و گاهی اوقات شدید است و حتی عصبی شدن فرد و اختلال در فعالیت و کارکرد فرد را به همراه دارد.

این مشکل بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد را درگیر می کند. با توجه به این که مشکل صدا در گوش ممکن است به علت بیماری های مختلفی باشد باید به آن توجه کافی داشت. در برخی مواقع که این مشکل گذرا است، نیازی نیست به عنوان یک مشکل جدی به آن نگاه کرد و ممکن است عوامل محیطی بر روی آن تأثیر گذاشته باشد.

به طور معمول کسانی که دچار بیماری وزوز هستند به مرور زمان و با افزایش سن به صورت جدی تر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. این صدا ممکن است در یک یا هر دو گوش شنیده شود.

عواملی که خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش می دهد

 

کلینیک آوای شریعتی - وزوز گوش - ارزیابی وزوز گوش - علائم وزوز گوش

 

اگر چه که هر کسی ممکن است وزوز گوش را تجربه کند، اما معمولا فاکتور های زیر ابتلا به این مشکل را در افراد افزایش می دهد:

  1. قرار گرفتن در معرض صدای بلند

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سر و صدا های بلند، ممکن است آسیب به مو های گوش شما را افزایش داده و صدا های نا به جا را به مغز شما منتقل کرده و در نتیجه باعث شنیده شدن این صدا ها در گوش شود.

بنابراین در افرادی همچون کارگران کارخانه ها، کارگران ساختمانی، سربازان، نوازندگان، کارگران معدن و … که در محیط های پر سر و صدا کار می کنند، خطر ابتلا به وزوز گوش بیشتر خواهد بود.

  1. سن

افزایش سن معمولا با کاهش عملکرد فیبر های عصب شنوایی همراه بوده و در نتیجه باعث کاهش شنوایی افراد می شود که معمولا با مشکل وزوز گوش همراه می باشد.

  1. جنسیت

جنسیت نیز در ابتلا به وزوز گوش دخیل می باشد. به این معنا که احتمالا مردان بیشتر با این مشکل مواجه می شوند و این اختلال را تجربه می نمایند.

  1. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن نیز از دیگر فاکتور هایی است که خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش می دهد. به عبارت ساده تر افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل می باشند.

  1. مشکلات قلبی عروقی

مشکلات قلبی عروقی نیز می توانند خطر ابتلا به وزوز گوش را افزایش دهند. در واقع فشار خون بالا، جریان خون آشفته، آترو اسکلروز و … با فشار بر رگ های خونی، باعث این اختلال دستگاه شنوایی افراد می شوند.

انواع وزوز گوش ، علت و درمان وزوز گوشها

انواع وزوز گوش وجود دارد که هر کدام دلیل و درمان خاص خود را دارند و باید ابتدا علت این امر پیدا شود تا بتوان برای درمان وزوز گوش نیز تدبیری اندیشید. معمول ترین صدایی که ممکن است در گوش شنیده شود، صدایی شبیه به صدای زنگ است. این صدا به علت های مختلفی مانند مشکلات در گوش خارجی، متوسط یا داخلی می باشد.

 

کلینیک آوای شریعتی - وزوز گوش - ارزیابی وزوز گوش - علائم و راه درمان وزوز گوش

 

وزوز گوش ذهنی

نوعی از وزوز به علت مشکلات عصب شنوایی با بخشی از مغز که سیگنال های عصبی را به عنوان صدا تفسیر می کند ایجاد شود. به این نوع صداها وزوز گوش ذهنی (subjective) می گویند که فقط خود فرد می تواند آن را بشنود.

طبیعتاً به علت این که اختلال در سیستم های درگیر شنوایی ایجاد شده است، صدای واقعی وجود ندارد و فرد فقط در سیستم شنوایی خود می تواند این وزوز را درک کند و صدا وجود خارجی ندارد.

وزوز گوش عینی

 

 

نوع دیگری از وزوز، وزوز دگرشنو یا عینی (objective) است که حتی متخصص شنوایی یا پزشک نیز می تواند در زمان معاینه ی گوش آن را بشنود. این صدا در موارد شدید توسط اطرافیان نیز شنیده می شود.

با توجه به این که این نوع از وزوز کمتر معمول است، علل وزوز گوشها در این مورد به مشکلات رگ های خونی، وضعیت استخوان گوش میانی یا به علت انقباضات عضلانی می باشد.

افزایش سن و وزوز گوشها

دلایل مختلفی مانند افت شنوایی مرتبط با سن، قرار گرفتن در معرض صدای بلند، انسداد گوش و مجاری آن، رشد غیر طبیعی استخوان گوش، بیماری منیر و افزایش فشار مایع گوش، اسپاسم عضلانی در گوش، اختلال در شیپور استاش ، بیماری ام اس و مواردی از این قبیل نیز از علل این بیماری می باشد.

 

کلینیک آوای شریعتی - وزوز گوش - ارزیابی وزوز گوش - انواع درمان وزوز گوش

 

روش های پیشگیری از وزوز گوشها

اگر چه که وزوز گوش در بسیاری از موارد ممکن است در نتیجه ی مشکلاتی باشد که نمی توان از آن ها جلوگیری نمود، اما با این وجود با انجام برخی از اقدامات احتیاطی، می توان از بروز این بیماری پیشگیری نمود.

بنابراین از جمله روش های پیشگیری از شنیدن وزوز داخل گوش عبارت است از:

  1. استفاده از روش های حفاظت از گوش

قرار گرفتن در معرض سر و صدا های بلند به مروز زمان ممکن است به اعصاب گوش آسیب رسانده و شما را با مشکل کاهش شنوایی رو به رو سازد. کاهش شنوایی نیز که با وزوز گوش همراه است ممکن است شما را با مشکلات دیگری مواجه سازد. بنابراین بهترین و موثر ترین روش پیشگیری از وزوز درون گوش، استفاده از روش های حفاظت از گوش می باشد.

برای این منظور چنانچه یک نوازنده هستید و یا به جهت دارا بودن مشاغل نظامی از سلاح گرم استفاده می کنید و یا با ماشین آلات صنعتی کار می کنید، بهتر است از وارد شدن صدا های بلند به گوش خود به کمک محافظ های شنوایی، از ابتلا به این اختلال گوش جلوگیری نمایید.

  1. کم کردن صدا های بلند

چنانچه عادت دارید تا با صدای بلند موسیقی گوش دهید، بهتر است بدانید که در معرض ابتلا به مشکل کم شنوایی و نیز وزوز گوشها هستید. بنابراین پیشنهاد می کنیم پیش از مواجهه با این مشکل، صدای موسیقی خود را (که چه به صورت استفاده از هدفون می باشد و چه به صورت استفاده از صدا های تقویت شده و بسیار بلند می باشد)، کم کنید.

  1. مراقب سلامت قلب و عروق خود باشید

همانطور که ذکر شد، مشکلات قلبی عروقی می تواند یکی از علل ایجاد وزوز گوش باشد. بنابراین بهتر است با ورزش منظم، تغذیه ی صحیح و دیگر اقدامات پیشگیرانه، از سلامت قلب و عروق خود مراقبت کرده و به این طریق از ابتلا به وزوز گوشها جلوگیری نمایید.

درمان وزوز گوش

برای درمان این بیماری اولین و مهم ترین عاملی که باید در نظر گرفته شود، عامل ایجاد کننده ی وزوز گوش است. تجویز داروهایی مانند بنزودیازپین ها و ضد افسردگی سه حلقه ای نیز صورت می گیرد.

این افراد باید رژیم غذایی با نمک کم و بدون کافئین و نیکوتین را هم رعایت کنند. مکمل های روی نیز برای افرادی که دچار این بیماری هستند نتایج خوبی به دنبال دارد. شستشوی گوش و باز کردن مجاری شنوایی و بهبود وضعیت سیستم شنوایی در برخی مواقع به بهبود وزوز و صدا در گوش می انجامد.

اگر علت این صدا در مغز و کارکرد سیستم مغز و اعصاب باشد باید بیماری های مربوطه درمان شود تا صدا در گوش نیز درمان یابد. در برخی مواقع آموزش درمانی وزوز نیز برای کنار آمدن فرد با این قضیه که قابل درمان نیست نیز انجام می گیرد.

جدیدترین درمان وزوز گوشها استفاده از ماسکر هست که برای اطلاع پیدا کردن از نحوه ماسکر به کلینیک شنوایی آوای شریعتی مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مسئله ی وزوز گوش یا صدای زنگ در گوش از بین رفت و موقتی بود چندان مساله خاصی نیست ولی برای درمان وزوز گوش ها که به صورت دوره ای یا مدت دار است باید به پزشک مراجعه کنید. اگر وزوز از بین نمی رود بهتر است هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

با توجه به این که ممکن است این صدا به خودی خود، مشکلی ایجاد نکند اما نشان دهنده یا علامت یک بیماری جدی تر در فرد باشد، مراجعه به پزشک اهمیت بالایی دارد.

وزوز گوش و تاثیرات آن در کلینیک آوای شریعتی

وزوز گوشها و سرماخوردگی

بعد از این که به علت سرماخوردگی یا آنفولانزا یا هر علت دیگری عفونت دستگاه تنفس فوقانی صورت گرفت هر چه سریع تر برای درمان اقدام کنید به خصوص زمانی که حس وزوز و ایجاد صدا در گوش را دارید، ممکن است مشکلات بعدی بسیار آزار دهنده و آسیب رسان باشند. از این رو در این مواقع سریع تر برای درمان مشکلات گوش اقدام کنید.

افزایش زمان وزوز گوشها و مراجعه به پزشک

هنگامی که وزوز و صدایی که در گوش خود می شنوید بیش از یک هفته طول کشید، حتماً برای درمان به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید تا درمان های لازم هر چه سریع تر صورت گیرد و با انجام آزمایشات مشکلات احتمالی تشخیص داده شوند و از بروز بیماری های جدی تر خودداری شود.

در برخی موارد ایجاد صدا در گوش ممکن است همراه با سرگیجه یا از دست دادن حالت تعادل باشد. در این مواقع نیز مراجعه به پزشک باید فورا صورت گیرد زیرا ممکن است دستگاه عصبی مرکزی دچار اختلال شده باشد که اتلاف  وقت به مشکلات جدی تری منجر می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.