همان گونه که برای خرید یک گوشی همراه هوشمند و یا خرید یک تلویزیون با مارک های مختلف، زمان می گذارید و از میان طیف وسیعی از قیمت ها، مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب می کنید، خرید سمعک نیز نیاز به دقت و توجه ویژه ای داشته و یک سرمایه گذاری مهم در بهبود کیفیت زندگی شما می باشد.

قیمت سمعک ها بسته به سطح تکنولوژی و ویژگی های آن ها متفاوت خواهد بود.

بنابراین در این نوشتار قصد داریم تا شما را با قیمت سمعکها و همه ی آن چه که باید در این خصوص بدانید آشنا کنیم.

 شروع قیمت ۱٫۲۹۰٫۰۰۰ تومان
سقف قیمت ۱۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

قبل از گرفتن سمعک و مطلع شدن از قیمت آن بهتراست که شما تحت یک ارزیابی شنوایی قرار بگیرید تا نوع و میزان کم شنوایی شما مشخص شود درنهایت مناسب ترین سمعک را با توجه به شرایط شما به شما معرفی نماییم.

 

کلینیک آوای شریعتی - سمعک - قیمت سمعک - چرایی خرید سمعک

 

چرا باید سمعک بخرم؟

علاوه بر دوری گزیدن از پیامد های ذکر شده، از جمله دیگر عللی که افراد بایستی با در نظر گرفتن مناسب ترین قیمت سمعک در اسرع وقت اقدام به خرید این دستگاه نمایند، بهبود کیفیت زندگی است.

کمی با خود فکر کنید. آیا می توانید قیمت مکالمات از دست رفته با همسر، خانواده، دوستان و همکاران خود را محاسبه کنید؟ شنیدن خنده فرزندان و یا نوه ها، آهنگ آب و صدای پرنده ها و یا حتی شنیدن صدای باران و … از جمله صدا های مهم زندگی هستند که شنیدن آن ها می تواند از لذت بخش ترین قسمت های زندگی هر فردی باشد. بنابراین قیمت سمعک در برابر قیمت ان چه که به دست می آورید بسیار ناچیز است.

همچنین یک مطالعه توسط مؤسسه Better Hearing بیش از ۴۰ هزار خانوار را مورد بررسی قرار داده است. نتایج این مطالعه نشان می دهد که کم شنوایی درمان نشده به علت قیمت سمعکها باعث کاهش درآمد سالیانه در حدود ۳۰ هزار دلار می شود. حال آن ک

ه استفاده از سمعک می تواند تا حدود ۵۰ درصد این تاثیرات را در زندگی کم شنوایان بکاهد. این یک بازده خوب جهت سرمایه گذاری مطمئن برای شما است.

پیامد های عدم استفاده از سمعک

اگر چه که معمولا به علت قیمت سمعک ها معمولا افراد خرید آن را به تعویق انداخته و ترجیح می دهند تا با مشکل کم شنوایی خود سازگاری یابند اما این دست از افراد بایستی توجه کنند که کم شنوایی درمان نشده می تواند با  از دست دادن شنوایی و دیگر عوارض و پیامد های خطر آفرین برای سلامتی همراه باشد.

بنابراین از جمله پیامد های عدم استفاده از سمعک به دلیل بالا بودن قیمت سعمک می توان موارد زیر را نام برد:

 • کاهش شناختی
 • انزوای اجتماعی
 • خطر عدم تعادل و افتادن
 • عدم امکان شنیدن مزاحمان و گریز از موقعیت های خطرناک
 • عدم امکان شنیدن زنگ خطر یا آژیرهای وسایل نقلیه همچون پلیس و آمبولانس

 

چرا قیمت سمعک معمولا بالاست؟

اگر چه تعیین قیمت دقیق سمعک دشوار است، اما قیمت سمعک ها معمولا بسته به نوع فناوری آن ها از ۱ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان متفاوت می باشد. معمولا اغلب افراد کم شنوا برای هر ۲ گوش خود نیاز به سمعک دارند و معمولا بیمه ها نیز هزینه های خرید سمعک را متقبل نمی شوند.

 بنابراین امروزه متاسفانه بسیاری از افرادی که مشکل کم شنوایی دارند، به علت قیمت سمعکها که معمولا زیاد است، با مشکل کم شنوایی خود دست و پنجه نرم می کنند.

 

هزینه های جانبی سمعک شامل چه مواردی می باشد؟

از آن جایی که قیمت سمعک معمولا بالا است بهتر است بدانید که این هزینه ها شامل چه مواردی می باشد.

خرید سمعک معمولا هزینه های جانبی زیر را نیز شامل می شود:

 • هزینه های مربوط به تست شنوایی
 • هزینه ی دریافت مشاوره
 • قالب گیری از گوش و ساخت قالب
 • هزینه های پیگیری و انجام تنظیمات سمعک( تنظیم سمعک براساس آخرین تکنولوژی های روز دنیا با دستگاهی به نام REM)
 • تمیز کردن روزمره
 • گارانتی
 • باتری

 

کلینیک آوای شریعتی - سمعک - قیمت سمعک - هزینه های جانبی خرید سمعک

 

عوامل تاثیر گذار در قیمت سمعک

مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت سمعک ها عبارت است از:

 1. سطح فناوری و ویژگی های سمعک

سطح فناوری و ویژگی های سمعک از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت سمعک ها می باشند. همان گونه که در بیشتر تجهیزات الکترونیکی می توانید این ویژگی را پیدا کنید، سمعک ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و سمعک هایی که با آخرین تکنولوژی های روز دنیا ساخته شده اند، قاعدتا قیمت بالاتری دارند. همچنین ویژگی های سمعک همچون امکان شارژ مجدد و یا پخش موسیقی نیز می تواند قیمت سمعکها را بالا ببرد.

البته توجه کنید که معمولا تولیدکنندگان سمعک تلاش می کنند تا محصولات مختلف با عملکرد های متفاوتی را تولید کنند تا قیمت سمعک برای همگان مناسب باشد و هر فردی بتواند بر حسب بودجه ی شخصی خود، یکی از انواع آن را خریداری نماید.

 1. نیاز های شنیداری

نیاز های شنیداری که از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت سمعکها می باشد به این معنا است که به طور مثال چنانچه فردی در محیط های شلوغ کار می کند و نیاز به شنیدن دقیق صداهای اطراف دارد، بایستی از سمعک های با تکنولوژی بالاتر استفاده نماید.

 1. میزان کم شنوایی

میزان کم شنوایی نیز در قیمت سمعکها تاثیر گذار است. به این معنا که چنانچه میزان کم شنوایی کم باشد، می توان از سمعک های با تکنولوژی پایین تر استفاده نمود که هزینه های پایین تری دارند.

 1. نوع کم شنوایی

کم شنوایی های یک طرفه یا دو طرفه به این معنا که چنانچه شما برای هر ۲ گوش خود نیاز به سمعک داشته باشید، مسلما هزینه های بیشتری را نیز باید بپردازید.

 1. سلیقه ی شخصی

سلیقه نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت سمعک می باشد. در واقع چنانچه شما تمایل داشته باشید تا از سمعک های نامرئی استفاده نمایید و یا سمعک هایی را انتخاب کنید که تکنولوژی های پیشرفته تری دارند، بایستی هزینه های بیشتری را نیز پرداخت نمایید.

 

سطوح مختلف فناوری سمعک ها

همانطور که گفتیم قیمت سمعک بسته به سطح فناوری آن ها متفاوت خواهد بود.

سطوح مختلف فناوری سمعک ها عبارت است از:

 1. سمعک های با فناوری عالی

از جمله ویژگی های سمعک با فناوری عالی که بر روی قیمت سمعک تاثیر گذار است، عبارتند از:

 • مناسب برای افراد فعال
 • سرکوب صوتی خودکار در انواع محیط
 • بهترین وضوح گفتار و طبیعی ترین صدا
 • ۳۶۰ درجه صدا
 • قابل شارژ
 • پخش مستقیم بی سیم
 1. سمعک های با فناوری متوسط

از جمله ویژگی های سمعک با فناوری متوسط که بر روی قیمت سمعک تاثیر گذار است، عبارتند از:

 • مناسب برای افراد فعالی که در محیط های نسبتا ساکت نیز حضور دارند.
 • سرکوب صوتی خودکار در انواع محیط
 • وضوح صدای خوب در موقعیت های پیچیده
 • جمع آوری صدا ها از جهات مختلف و تقویت آن ها
 1. سمعک های با فناوری سطح پایه

از جمله ویژگی های سمعک با فناوری سطح پایه که بر روی قیمت سمعک تاثیر گذار است، عبارتند از:

 • مناسب برای افرادی که سبک زندگی آرام و کم تحرکی دارند
 • کیفیت کلی خوب
 • مدیریت بازخورد
 • سرکوب اولیه صدا

 

آیا خرید سمعک به صرفه است؟

قیمت سمعک معمولا شامل هزینه های خود دستگاه و هزینه های جانبی ذکر شده در این مقاله می باشد.

اما توجه کنید که هزینه های سمعک در واقع شامل هزینه های تحقیقات لازم برای به روز بودن و بهره مندی از آخرین تکنولوژی های روز دنیا می باشد. به این معنا که کمپانی های تولید سمعک معمولا سالیانه صد ها میلیون دلار را برای بهبود عملکرد سمعک ها هزینه می کنند و این سرمایه گذاری ها منجر به ارائه ی خدمات بهتر به مردم می شود.

حال قصد داریم تا با یک حساب و کتاب سر انگشتی و از بعدی دیگر به موضوع قیمت سمعک بنگریم و به سوال این که آیا خرید سمعک به صرفه است، پاسخ دهیم.

توجه کنید که اگر قیمت سمعک مورد نیاز شما ( در گران قیمت ترین حالت) ۱۰ میلیون تومان باشد و طول عمر آن نیز ۸ سال در نظر گرفته شده باشد، در واقع شما سالیانه یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان و ماهیانه ۱۰۴ هزار تومان و روزانه تنها ۳ هزار تومان را پرداخت کرده اید.

به عبارت دیگر اگر چه که کل قیمت سمعک زیاد است اما مبلغی را که شما به صورت روزانه و یا ماهیانه برای داشتن شنوایی بهتر هزینه می کنید، در مقابل آن چه که دریافت می کنید کم بوده و حتی از هزینه های خورد و خوراک و دیگر هزینه های جانبی شما نیز کمتر خواهد بود. در واقع این مبلغ تنها هزینه ی یک کابل تلویزیون برای شما بوده، حال آن که پرداخت این قیمت سمعک و استفاده مداوم از آن می تواند مزایای بسیاری را در زندگی و ارتباطات شما داشته باشد.

 

خرید سمعک به صورت آنلاین

در گذشته خرید سمعک و مقایسه قیمت سمعک تنها با مراجعه به کلینیک های شنوایی امکان پذیر بود، اما امروزه خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، روش های مدرنی برای خرید سمعک وجود دارند که از جمله آن ها می توان خرید سمعک به صورت آنلاین را نام برد.

اگر چه که می توانید برای تست شنوایی خود، ابتدا به یک کلینیک شنوایی مراجعه کنید، اما توجه کنید که شما تعهدی برای خرید سمعک از جایی که تست شنوایی خود را انجام داده اید، ندارید.

از آن جایی که قیمت سمعک معمولا در کلینیک ها بالا است، شما می توانید به راحتی و تنها با چند کلیک از داخل منزل، مناسب ترین قیمت سمعک را بسته به نیاز های خود انتخاب کرده و سپس به صورت آنلاین آن را خرید نمایید.

 

برای اطلاع از قیمت دقیق تر سمعک خود به کلینیک آوای شریعتی مراجعه نمایید.