وزوز گوش یکی از مشکلاتی است که برخی افراد در سنین مختلف و دلایل مختلف با آن دست و پنجه نرم می کنند. صدایی که به صورت زنگ به شکل هوهو یا شبیه قل قل سماور در گوش می پیچد ممکن است در برخی افراد مدت دار باشد و برخی نیز به صورت دوره ای یا چند لحظه دچار این مشکل شوند.

اکثر افراد برای درمان وزوز گوش باید به متخصص شنوایی شناسی مراجعه می کنند. با توجه به این که دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد ممکن است نیاز باشد در قسمت های مختلف بدن مانند مغز نیز به دنبال دلیل بگردید.

از این رو بعد از مراجعه به پزشک ممکن است آزمایشات و روش های تشخیصی مختلفی به شما پیشنهاد شود که برای انجام آن ها اقدام کرده و نتیجه را به پزشک خود ارائه دهید تا در مورد درمان وزوز گوش بتوانند از نتایج آزمایشات بهره ببرند.

این مسئله در بیشتر موارد در افرادی که سن بالایی دارند به وجود می آید اما ممکن است به علت اختلال در عملکرد مغز و گوش یا به دلیل وجود بیماری های مختلف در سنین پایین هم رخ دهد.

وزوز گوش چیست؟

در کلینیک آوای شریعتی به ارزیابی وزوز گوش و آگاهی از علل آن می پردازند

وزوز گوش به علامتی گفته می شود که صدای زنگ یا صداهایی مانند آن در گوش شنیده می شود و قابل درک توسط فرد و حتی در برخی مواقع توسط دیگران هم می باشد. در اصل فرد در گوش خود صدایی را می شنود که وجود خارجی ندارد و بدون هیچ صدایی در بیرون اتفاق می افتد.

این مسئله به صورت موقت یا دائم ممکن است وجود داشته باشد. وزوز گوش و شنیدن صدای اضافی در گوش می تواند خفیف باشد و در حالت هایی مانند خواب و آرامش شنیده شود و گاهی اوقات شدید است و حتی عصبی شدن فرد و اختلال در فعالیت و کارکرد فرد را به همراه دارد.

این مشکل بین 15 تا 20 درصد افراد را درگیر می کند. با توجه به این که مشکل صدا در گوش و وزوز گوش ممکن است به علت بیماری های مختلفی باشد باید به آن توجه کافی داشت. در برخی مواقع که این مشکل گذرا است، نیازی نیست به عنوان یک مشکل جدی به آن نگاه کرد و ممکن است عوامل محیطی بر روی آن تأثیر گذاشته باشد.

به طور معمول کسانی که دچار بیماری وزوز گوش هستند به مرور زمان و با افزایش سن به صورت جدی تر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. این صدا ممکن است در یک یا هر دو گوش شنیده شود.

انواع وزوز گوش، علت وزوز گوش و درمان آن

انواع وزوز گوش وجود دارد که هر کدام دلیل و درمان خاص خود را دارند و باید ابتدا علت این امر پیدا شود تا بتوان برای درمان آن نیز تدبیری اندیشید. معمول ترین صدایی که ممکن است در گوش شنیده شود، صدایی شبیه به صدای زنگ است. این صدا به علت های مختلفی مانند مشکلات در گوش خارجی، متوسط یا داخلی می باشد.

وزوز گوش ذهنی

نوعی از وزوز گوش به علت مشکلات عصب شنوایی با بخشی از مغز که سیگنال های عصبی را به عنوان صدا تفسیر می کند ایجاد شود. به این نوع صداها وزوز گوش ذهنی (subjective) می گویند که فقط خود فرد می تواند آن را بشنود.

طبیعتاً به علت این که اختلال در سیستم های درگیر شنوایی ایجاد شده است، صدای واقعی وجود ندارد و فرد فقط در سیستم شنوایی خود می تواند این وزوز را درک کند و صدا وجود خارجی ندارد.

وزوز گوش عینی

نوع دیگری از وزوز، وزوز دگرشنو یا عینی (objective) است که حتی متخصص شنوایی یا پزشک نیز می تواند در زمان معاینه ی گوش آن را بشنود. این صدا در موارد شدید توسط اطرافیان نیز شنیده می شود.

با توجه به این که این نوع از وزوز گوش کمتر معمول است، علل وزوز گوش در این مورد به مشکلات رگ های خونی، وضعیت استخوان گوش میانی یا به علت انقباضات عضلانی می باشد.

افزایش سن و وزوز گوش

دلایل مختلفی مانند افت شنوایی مرتبط با سن، قرار گرفتن در معرض صدای بلند، انسداد گوش و مجاری آن، رشد غیر طبیعی استخوان گوش، بیماری منیر و افزایش فشار مایع گوش، اسپاسم عضلانی در گوش، اختلال در شیپور استاش ، بیماری ام اس و مواردی از این قبیل نیز از علل این بیماری می باشد.

درمان وزوز گوش

برای درمان این بیماری اولین و مهم ترین عاملی که باید در نظر گرفته شود، عامل ایجاد کننده ی وزوز گوش است. تجویز داروهایی مانند بنزودیازپین ها و ضد افسردگی سه حلقه ای نیز صورت می گیرد.

این افراد باید رژیم غذایی با نمک کم و بدون کافئین و نیکوتین را هم رعایت کنند. مکمل های روی نیز برای افرادی که دچار این بیماری هستند نتایج خوبی به دنبال دارد. شستشوی گوش و باز کردن مجاری شنوایی و بهبود وضعیت سیستم شنوایی در برخی مواقع به بهبود وزوز و صدا در گوش می انجامد.

اگر علت این صدا در مغز و کارکرد سیستم مغز و اعصاب باشد باید بیماری های مربوطه درمان شود تا صدا در گوش نیز درمان یابد. در برخی مواقع آموزش درمانی وزوز نیز برای کنار آمدن فرد با وزوز گوش که قابل درمان نیست نیز انجام می گیرد.

جدیدترین درمان وزوز گوش استفاده از ماسکر هست که برای اطلاع پیدا کردن از نحوه ماسکر به کلینیک شنوایی اوای شریعتی مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مسئله ی وزوز گوش یا صدای زنگ در گوش از بین رفت و موقتی بود چندان مساله خاصی نیست ولی برای درمان وزوز گوش که به صورت دوره ای یا مدت دار است باید به پزشک مراجعه کنید. اگر وزوز از بین نمی رود بهتر است هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

با توجه به این که ممکن است این صدا به خودی خود، مشکلی ایجاد نکند اما نشان دهنده یا علامت یک بیماری جدی تر در فرد باشد، مراجعه به پزشک اهمیت بالایی دارد.

وزوز گوش و تاثیرات آن در کلینیک آوای شریعتی

وزوز گوش و سرماخوردگی

بعد از این که به علت سرماخوردگی یا آنفولانزا یا هر علت دیگری عفونت دستگاه تنفس فوقانی صورت گرفت هر چه سریع تر برای درمان اقدام کنید به خصوص زمانی که حس وزوز و ایجاد صدا در گوش را دارید، ممکن است مشکلات بعدی بسیار آزار دهنده و آسیب رسان باشند. از این رو در این مواقع سریع تر برای درمان مشکلات گوش اقدام کنید.

افزایش زمان وزوز گوش و مراجعه به پزشک

هنگامی که وزوز و صدایی که در گوش خود می شنوید بیش از یک هفته طول کشید، حتماً برای درمان به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید تا درمان های لازم هر چه سریع تر صورت گیرد و با انجام آزمایشات مشکلات احتمالی تشخیص داده شوند و از بروز بیماری های جدی تر خودداری شود.

در برخی موارد ایجاد صدا در گوش ممکن است همراه با سرگیجه یا از دست دادن حالت تعادل باشد. در این مواقع نیز مراجعه به پزشک باید فورا صورت گیرد زیرا ممکن است دستگاه عصبی مرکزی دچار اختلال شده باشد که اتلاف  وقت به مشکلات جدی تری منجر می شود.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *