تشخیص-و-درمان-سرگیجه

علت سرگیجه در ۵ نوع گوناگون

سرگیجه حالتی است که هرکس ممکن است آن را در زندگی خود تجربه کند. این حالت می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد اما وقتی به حالتی مزمن و تکرار شونده تبدیل می‌شود و زندگی و فعالیت ‌های فرد را مختل می‌کند، افراد درصدد برمی‌آیند علت سرگیجه خود را بفهمند و آن را برطرف نمایند. در حقیقت علت سرگیجه از هرنوع باید بررسی شود زیرا ممکن است علامت بیماری یا مسئله‌ای باشد که بهتر است زودتر در جهت درمان و کنترل آن اقدام کنیم. در ادامه به علت سرگیجه از چند نوع مطرح خواهیم پرداخت.

 

آوای شریعتی- سرگیجه وضعیتی

 

بررسی علت سرگیجه چه موقع مهم است؟

برخی مواقع افراد احساس سبکی سر یا بالعکس سنگینی سر دارند. برخی مواقع نیز حواس‌پرتی یا حالت منگی را با عنوان سرگیجه تعریف می‌کنند. موضوع مهم این است که هر حالتی را نباید سرگیجه تلقی کنیم و در توصیف حال خود، کارشناس یا پزشک را دچار اشتباه نماییم.

سرگیجه به وضعیتی اطلاق می‌شود که این حالات رخ دهند:

 • حس کاذب چرخش: مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی که باعث می‌شود نام سرگیجه را به وضعیت پیش آمده اطلاق کنیم، همین حالت چرخش کاذب است یعنی فرد احساس می‌کند اشیا و محیط اطرافش به گردش درآمده‌اند بی‌آن‌که واقعا این اتفاق افتاده باشد.
 • احساس ضعف یا سبکی سر: این حالت در کنار حالت اول که چرخش است، پیش می‌آید و همراه با آن است. بنابراین هرگونه احساس ضعف یا منگی یا سبکی سر را به‌تنهایی نمی‌توان سرگیجه تلقی کرد.
 • از دست دادن تعادل: احساس چرخش کاذب سبب از دست رفتن تعادل و زمین خوردن فرد می‌شود. این وضعیت خطرناک است و ممکن است آسیب‌هایی جدی برای فرد به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که باید علت سرگیجه را بررسی کنیم و در جهت کنترل و درمان آن بکوشیم.
 • احساس شناوری یا عدم ثبات: گاهی فرد محیط اطراف را چرخان نمی‌بیند اما خود را در وضعیت شناور و بی‌ثباتی احساس می‌کند که بسیار آزاردهنده است و عملکرد فرد را دچار اختلال می‌کند. اضطراب ناشی از این وضعیت سبب می‌شود فرد نتواند تمرکز کند یا کاری را به‌درستی انجام دهد.
 • حالت تهوع: گاهی ممکن است سرگیجه با حالت تهوع همراه باشد. علت سرگیجه در این وضعیت می‌تواند موارد متعددی باشد که نیاز به بررسی فوری دارند.

هریک از علائم و حالات در سرگیجه می‌تواند در شرایط ایستادن و راه رفتن تشدید یا تعدیل شود. بسته به نوع سرگیجه گاهی این علائم زودگذر هستند و گاهی تا   باقی می‌مانند. در هر صورت باید علت سرگیجه را بررسی کرد.

 

علت سرگیجه ناگهانی

یکی از شایع‌ترین سرگیجه‌هایی که افراد خصوصا در سنین بالا از آن شکایت دارند، سرگیجه‌ی ناگهانی است. لازم به ذکر است برخی از اختلالات و بیماری‌های گوش می‌توانند علت سرگیجه ناگهانی باشند.

وقتی به دلایل گوناگون چون کهولت سن، بخش تعادلی گوش میانی دچار فرسودگی شود (که این اتفاق معمولا در سنین بالا و بعد از ۵۰ سالگی رخ می‌دهد)، افراد دچار سرگیجه ناگهانی و مقطعی خواهند شد.

 

 

آوای شریعتی - علت سرگیجه - علت سرگیجه ناگهانی

 

دیگر علت سرگیجه ناگهانی که ریشه در وضعیت گوش و سیستم شنوایی دارد، التهاب‌هایی است که در گوش میانی به علل مختلف (نظیر عفونت) رخ می‌دهد. این التهاب‌‌ها سبب می‌شوند در عملکرد شریان‌های گوش اختلال ایجاد شود و فرد را دچار سرگیجه می‌کند. برای کنترل و درمان سرگیجه‌ از این دست باید به ایدیولوژیست یا متخصص شنوایی سنجی و سلامت گوش مراجعه کرد تا این موارد را معاینه کند.

ناگفته نماند گاهی اوقات ممکن است افراد به دلایلی چون ابتلا به میگرن دچار سرگیجه شوند یا سرگیجه‌ی آن‌ها به دلیل تغییر ناگهانی وضعیت سر مثلا غلت زدن در خواب یا ناگهان برخاستن ایجاد شوند. این حالت با قدری رعایت آرامش در حرکت و پرهیز از تغییرات ناگهانی وضعیت قابل قابل کنترل است اما به ‌هر حال بررسی شرایط و انجام معاینات و تست‌های لازم توصیه می‌شود. برخی از مواقع نیز علت سرگیجه تنها ضعف، افت فشار یا قند خون است که با مراقبت تغذیه‌ای اصلاح و درمان خواهد شد.

علت سرگیجه مداوم

سرگیجه‌ مداوم و علت آن از مواردی است که باید با دقت و جدیت بررسی شود زیرا می‌تواند نشانه‌ای برای اختلالات جدی از قبیل مشکلاتی در مغز باشد. البته قصد ما نگران کردن شما نیست زیرا در بسیاری از مواقع، علت این نوع سرگیجه، مواردی جزئی و سطحی است. تنها موضوع نگران ‌کننده زمانی است که دلیل این سرگیجه را بررسی نکنیم و در رفع آن نکوشیم.

آوای شریعتی - علت سرگیجه - علت سرگیجه مداوم برخی از دلایل سرگیجه مداوم را عنوان می‌کنیم:

 • کم‌خونی: از عوامل ایجاد سرگیجه، پایین بودن میزان گلبول قرمز و آهن است که افراد مبتلا به کم‌خونی دچار آن هستند. اگر معمولا در آغاز صبح احساس ضعف و سرگیجه دارید احتمالا ناشی از کم‌خونی است و باید چکاپ انجام دهیم.
 • افت فشار یا قند خون: اگر به فشار یا قند خون مبتلا هستید و پزشک برای کنترل این موارد به شما دارو داده است، توجه کنید که ممکن است مصرف بیش از دز تجویز شده شما را با افت مواجه کند. در چنین شرایطی دچار سرگیجه خواهید شد.
 • احتمال سکته مغزی: برخی از سرگیجه‌ها به دلیل اختلالاتی به وجود می‌آیند که ممکن است مقدمه سکته‌ی مغزی باشند. به‌همین‌دلیل تأکید داریم که علت سرگیجه هرچه که باشد، نیاز به مراجعه به پزشک دارد. این نوع سرگیجه مداوم خصوصا اگر همراه با اختلال در تعادل و یا تکلم است، حتما باید جدی گرفته شود.
 • دلایل دیگر: برخی موارد دیگر مثل میگرن، اختلالات بینایی، عوارض مواد مخدر و الکل یا بعضی داروها، گرمازدگی، کم شدن مونو اکسید کربن و نیز اضطراب می‌توانند علت سرگیجه مداوم باشند که همه نیاز به بررسی و کنترل دارند.

 

 

علت سرگیجه و حالت تهوع

در برخی موارد، افراد سرگیجه توأم با حالت تهوع را تجربه می‌کنند که البته ناراحتی و بی‌قراری بسیاری ایجاد می‌کند. گاهی تجربه شده که بعد از برگرداندن و تخلیه معده، سردرد یا سرگیجه هم کاملا خوب می‌شود. در برخی موارد ممکن است سبک‌تر شود یا همچنان ادامه داشته باشد.

علت سرگیجه و حالت تهوع توأم می‌تواند این موارد باشد:

 • ورتیگو: سرگیجه ای که ناشی از اختلال در ذرات گوش داخلی است می‌تواند ایجاد عدم تعادل و احساس سرگیجه کند. برای تشخیص آن باید به یک ادیولوژیست مراجعه شود.
 • حرکت غیرمعمول: گاهی مخصوصا حین سوار شدن یک وسیله‌ی نقلیه این اتفاق برای افراد می‌افتد. یکی از رایج‌ترین وضعیت‌ها، دریازدگی است اما بسیاری از افراد با سوار قایق و هواپیما شدن یا حتی ماشین‌سواری نیز دچار این حالت می‌شوند. این عارضه خطرناک نیست.
 • عفونت یا ویروس در معده: در برخی مواقع علت سرگیجه توأم با تهوع، یک مشکل گوارشی و احتمالا وجود یک ویروس، باکتری یا قارچ در معده است که نتیجه‌ی آن سوءهاضمه همراه با سردرد یا سرگیجه است.
 • کم‌آبی بدن: گاهی اوقات خصوصا در فصول گرم، افراد دچار کم‌آبی در بدن یا گرمازدگی می‌شوند که می‌تواند علت سرگیجه و تهوع باشد.
 • اضطراب و مشکلات روانی: امکان این که وضعیت سرگیجه توأم با تهوع ریشه در اضطراب، ترس یا سایر فشارهای روحی و مشکلات روانی فرد داشته باشد بسیار است.

علت سرگیجه در زنان

شایع‌ترین علت سرگیجه در زنان، بارداری، خصوصا در ماه‌های اولیه است. این وضعیت سبب می‌شود برخی از بانوان دچار حالت تهوع همراه با سرگیجه باشند که معمولا با تخلیه معده بهتر می‌شود.

اگر پس از تخلیه معده هم‌چنان سرگیجه داشته باشند باید به تأمین آب بدن خود توجه کنند و اگر هم‌چنان مشکل باقی بود شاید افزایش فشار خون دارند یا مشکل دیگری است که باید با پزشک زنان خود مشورت کنند.

دیگر علت سرگیجه در زنان که مربوط به دوران پس از زایمان و شیردهی است معمولا به خاطر افت فشار یا قند خون است. کم‌خونی پس از زایمان نیز می‌تواند چنین عارضه‌ای را ایجاد کند. همچنین دراز کشیدن طولانی مدت در این دوران می‌تواند سبب ایجاد سرگیجه شود. در این مورد نیز باید به مصرف به‌ اندازه آب و مایعات توجه شود تا بدن دچار کم‌آبی نباشد.

 

آوای شریعتی-علت سرگیجه در زنان باردار

 

علت سرگیجه هنگام بلند شدن

ازجمله عللی که در بحث سرگیجه‌ی ناگهانی بررسی کردیم، همین مورد است. از جا برخاستن نوعی تغییر در وضعیت است که بدن برخی افراد نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد. یک نوع از این واکنش‌های رایج، سرگیجه است. این حالت می‌تواند ناشی از افت ناگهانی فشار خون نیز باشد.

برای این منظور باید مواردی چون کم‌خونی یا کم‌فشاری خون را بررسی کنید و با مراجعه به پزشک آن را برطرف نمایید.

این موارد ذکر شده رایج ترین مواردی است که به عنوان علت سرگیجه شناخته می‌شود. چنان که دیدیم هریک می‌تواند با جزئیات و شرایط متعدد و قابل بررسی دیگری همراه باشد. علت سرگیجه در بسیاری موارد، اختلالات گوش داخلی است که برای بررسی آن می‌توانید به شنوایی شناس مراجعه کنید.

 

6 thoughts on “علت سرگیجه

 1. با سلام من سرگیجه دارم.سردرد دارم.حالت تهوع دارم ولی هیچ کدوم از این بیماری های که گفته شده رو ندارم میخواستم ببینم بیماری دیگه هم وجود داره که از این علائم ها رد داشته باشع.
  به چه نو دکتری مراجعه کنم بهتره؟ مغز و اعصاب یا معده ؟؟
  ازدواج هم نکردم که حامله باشم اینو روهم بگم

  1. بعضی مواقع در میگرن علاوه بر سردرد ، سرگیجه هم داریم.اصطلاحا بهش میگیم میگرن تعادلی.
   شما ابتدا نیازه یکسری تستهای سرگیجه رو در کلینیک شنوایی و سرگیجه ما انجام بدید.و ببینیم که آیا در واقع میگرن تعادلی دارید یا صرفا مشکل گوش دارید؟
   برای بررسی و رفع این مورد با مشاوران ما در کلینیک آوای شریعتی تماس بگیرید.

   ۰۹۳۵۶۹۰۰۷۸۰
   ۰۲۱-۲۲۲۷۰۱۱۷

 2. سلام سوالی داشتم اگ لطف گنید جوابمو بدین ممنون میشم
  دختری ۱۸ ساله هستم
  نزدیک ب ۱۰سالی میشه ک دچار بیماری تپش قلب و افتادگی دریچه میترال شدم به سه حالت از درد قلب رنج میبرم و به هر پزشکی مراجعه میکنم قرص پرو پرانول ۲۰ برام تجویز میکنن میگه ن چیزخاصی نیست?
  ۱ بعضی وقتا از استرس شدید و فشار روحی روانی نفسم بند میاد و دست و پام تقریبا بی حس میشه و ب بیمارستان و اکسیژنو آرام بخشو اینا… ختم میشه
  ۲ یه و قتاییم تو حالت عادی چ نشسته چ تو کارای روزمره بصورت خیلی و حشتناکی تیر میکشه و نمی تونم حتی ییکیو صدابزنم خشکم میزنه
  ۳ سومیم حالت کم برام پیش میاد و لی خیلی دردناک مثلا تو طول روز حدود ۴ ساعت ضربان قلبم خیلی تند تند میزنه انگار قلبم داره میترکه واقعا دردش وحشتناکه حتی قرص پروپرانول ۲۰رو مصرف میکنم فقط تو مورد دوم جواب میده
  البت کم خونی شدید دارم و سه ماه یه بار آمپول فرینجیک میزنم
  دو بارم نوار قلب ۲۴ساعته گرفتم ولی چیز خاصی نشان نداد تو اکوم فقط افتادگی درچه میترالو نشون میده
  خواهشا بگید ک این علائمایی ک دارم مال چیه?

  1. خب همین طور که اشاره کردید بهتره یه آزمایش خون انجام بدید، گاهی اوقات کمبود یکسری فاکتورهای خونی مثل کمبود آهن باعث ایجاد سرگیجه میشود.در قدم دوم بهتره که حتما به یک روانشناس متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.برای این حمله هایی که بهتون دست میده تا بتونید کنترل بیشتری روی خودتون داشته باشید و این حجم استرس و فشار رو کم کنید، البته نفرمودید که آیا این استرستون بخاطر کنکور و مسائل درسی یا هر مسئله دیگری هست، ولی خود استرس باعث ایجاد ضربان و تپش قلب میشه و در نتیجه باعث ایجاد سرگیجه میشود.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *