مقالات

سمعک هوشمند

سمعک هوشمند با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز، کیفیت بالاتری از صدا را به کاربران می‌دهد. افزایش کیفیت صدا در سمعک های دیجیتال همراه با کاربری آسان‌تر ارمغانی است که با مجموعه‌ای از ویژگی‌های خاص سمعک‌های هوشمند فراهم شده است. با آوای شریعتی همراه باشید تا این سعمک‌ها را بررسی کنیم.

سمعک های پیشرفته (سمعک هوشمند) با بهره گیری از تکنولوژی های جدید، جایگزین مناسبی برای فعالیت های طبیعی گوش و مغز انسان فراهم کرده است. شاید همیشه این سوال برای کاربران پیش آمده باشد که سمعک های گران تر چه تفاوتی با سمعک های معمولی (سمعک هوشمند در مقابل سمعک معمولی) دارد.

اصطلاح سمعک هوشمند به رده ای از سمعک های دیجیتال اطلاق می گردد که دارای سیستم های پردازشی ویژه ای جهت فراهم آوردن شرایط بهینه ی پردازش و درک گفتار می باشند و از برخی ویژگی های مهندسی Artificial Intelligence در طراحی و پردازش های این دسته از سمعک ها یعنی سمعک های هوشمند، استفاده شده است.

افرادی که مبتلا به کاهش شنوایی یا مشکلات پردازش شنیداری هستند، نیاز به سطح سیگنال به نویز(SNR) بیشتری نسبت به همتایانشان با شنوایی طبیعی دارند تا بتوانند به درک گفتار مشابه آن ها برسند. این مقوله در محیط های شلوغ، بازآوا و در کلاس های درس و جلسات و … اهمیت ویژه ای می یابد.

avayeshariati-Smart-hearing-aid-4

سمعک هوشمند، ارمغان فناوری

آنچه سمعک دیجیتال برای ما فراهم کرده، مجموعه‌ای از نیازمندی‌های مهم است. این ارمغان تکنولوژی می‌تواند در سبک زندگی ما تأثیرگذار باشد.

کیفیت صدا با سمعک هوشمند

سمعک وایرلس هوشمند، با استفاده از تکنولوژی‌های نسبتا تازه، کیفیت صدای بالاتری به ما می‌دهد. در سمعک‌های غیر هوشمند هنگام استفاده از دو سمعک برای هر دو گوش، آن‌ها مستقل عمل می‌کنند. این در حالی است که در ابزارهای شنوایی هوشمند، هر دو گوش در ارتباط و اتصال کامل با یکدیگر هستند. به این ترتیب همانند یک سیستم یگانه عمل می‌کنند.

صدای ورودی در سمعک هوشمند به صورت اشتراکی از هر دو گوشی دریافت می‌شود و پردازش آن نیز به صورت ترکیبی تحقق می‌یابد.

نکته مهم دیگر که در کیفیت صدا تأثیرگذار است، سرعت انتقال در سمعک هوشمند است. این ویژگی سبب می‌شود کاربر صدا را در زمان واقعی دریافت کند. سرعت بالا کمک می‌کند پردازش صدا در هر دو سمعک به طور هم‌زمان صورت گیرد. در نتیجه کیفیت بالاتری از صدا خواهیم داشت.

افزایش قدرت تشخیص منبع صدا

بهره‌مندی از دو گوش برای موجودات امکان مکان‌یابی را فراهم می‌کند. سمعک هوشمند به دلیل قوه شنیداری که برای هر دو گوش فراهم می‌کند، در مکان یابی و تشخیص منبع صدا به ما کمک می‌کند. توضیح بیشتر این است که مغز با کمک سیگنال‌هایی که در هر دو طرف سر دریافت می‌شود، می‌تواند تفاوت‌های زمان و شدت صدا را تشخیص دهد و تحلیل کند.

در مواردی که فرد دچار کم شنوایی در هر دو گوش باشد، کارشناس برای او سمعک هوشمند برای هر دو گوش تجویز می‌کند. یکی از مهم‌ترین علل این تجویز، مکان‌یابی و تشخیص منبع صدا است.

“ويژگی های سمعک های هوشمند”

  • سمعک های هوشمند با فراهم آوردن دو ویژگی بارز می توانند به حل این مشکل، کمک شایانی کنند:
  • بهبود درک گفتار در حضور نویز به کمک سیستم های چند میکروفونی،سیستم های کاهنده ی نویز و پردازنده ها و الگوریتم های شناساگر محرکات گفتاری
  • راحتی هر چه بیشتر کاربر سمعک به واسطه عملکردهای اتومات و از پیش طراحی شده سمعک هوشمند در محیط های مختلف

سمعک هوشمند، چگونه کار می کند؟
سمعکهای هوشمند از طریق الگوریتم های شناسایی کننده سیگنال گفتاری و سیستم های پیشرفته پردازنده گفتار و کاهنده نویز (كه عموما شامل سر و صدای محیط یا اصوات ناخواسته و مزاحم میشوند)، در واقع به سمعک هوشمند امکان جداسازی گفتار از نویز زمینه، تقویت بیشتر سیگنال گفتاری و کاهش چشمگیر نویز را داده و در نهایت منجر به درک بهتر گفتار در تمامی موقعیت های شنیداری (از سکوت تا نویز) می گردد.

 

سمعک هوشمند از طریق الگوریتم های شناسایی کننده سیگنال گفتاری و سیستم های پیشرفته پردازنده گفتار و کاهنده نویز (كه عموما شامل سر و صدای محیط یا اصوات ناخواسته و مزاحم میشوند

جداسازی بر اساس تفاوت های فیزیکی اساسی بین گفتار و نویز است به طوری که غالبا انتظار می رود که گفتار متناوب، دارای پوش مشخص، الگوی زمانی-طیفی ویژه و غیر رندم باشد.
سمعک های هوشمند دارای میکروفون های ویژه اند که به کمک ویژگی هایی چون ارتباط وایرلس دو گوشی سمعک ها، امکان جهت داری و جهت یابی اتوماتیک در محیط های مختلف شنیداری را دارا می باشند.

شنوایی آسان با سمعک وایرلس هوشمند

اگر تنظیمات دشوار سمعک شما را دچار مشکل کرده است، بهترین سمعک برای شما نوع هوشمند وایرلس است. با تکنولوژی بلوتوث در سمعک دیجیتال می‌توانید تنظیمات را برای یک سمعک انجام دهید. سمعک دیگر به صورت خودکار با آن هماهنک خواهد شد.

سمعک وایرلس این امکان را به شما می‌دهد که دکمه تغییر برنامه را در یک سمعک و دکمه کنترل میزان صدا را در سمعک دیگر انتخاب کنید. به این ترتیب وقتی نیاز است میزان صدا یا برنامه‌ی سمعک مجدد تنظیم شود، این تنطیم را تنها روی یکی از گوشی‌ها انجام می‌دهید. سمعک دیگر این تغییرات را به صورت خودکار دریافت می‌کند.

avayeshariati-Smart-hearing-aid-5

 

سمعک هوشمند چیست و چه تفاوتی با سمعک های قدیمی دارد؟

سمعک هوشمند نوعی از سمعک است که با استفاده از هوش مصنوعی صدا های اطراف را پردازش میکنند.

در مقابل این سمعک ها سمعک های آنالوگ یا قدیمی هستند که تمام صدا های محیط را به یک اندازه بلند میکنند که این امر میتواند در بعضی موارد و محل های شلوغ برای بیمار آزار دهنده باشد.

اما سمعک های هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی خود میتوانند صداها را از هم متمایز کنند به عنوان مثال صدای گفتار را از صدا های دیگر جدا میکنند و به این ترتیب با تقویت کردن یا تقویت نکردن برخی از صدا ها باعث میشوند که بیمار شنوایی کامل تر و درک درستی از محیط بدون ایجاد صدا های مزاحم یا اذیت شدن گوش را تجربه کند.

برای نمونه سمعک های هوشمند صدای انفجار را به هیچ وجه تقویت نکرده بلکه آنها را کاهش میدهند. مانند صدا هایی که در مراسم چهار شنبه سوری به گوش بیمار میرسد. اگر بیمار از سمعک های آنالوگ استفاده کند مجبور است در این شرایط سمعک خود را از گوش خارج کند و در نتیجه از شنیدن گفتار دیگران هم محروم میماند.

 

اتصال بلوتوثی به دستگاه‌ها

سمعک هوشمند را می‌توان با تکنولوژی بلوتوث به انواع دستگاه‌ها به صورت بی‌سیم متصل کرد. تله کویل نوعی آنتن در سمعک است که با فناوری بلوتوثی عملکرد بهتری می‌یابد. این آنتن در سمعک دیجیتال سیگنال را از گوشی تلفن دریافت و برای سمعک دیگر نیز ارسال کند. این ویژگی باعث شنیدن صدای باکیفیت‌تر و طبیعی‌تر می‌شود. همچنین نویزها و صداهای اضافه و مزاحم محیط، تا حد زیادی حذف می‌شوند.

 

کارایی‌ها و مزیت‌های سمعک هوشمند

اینک تفاوتی را که سمعک هوشمند در کارایی با دیگر سمعک‌ها دارد، دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

حجم صدا

تنظیم خودکار حجم صدای ورودی به صورت خودکار امکانی است که سمعک‌ها در سال‌های اخیر از آن بهره‌مند شده‌اند. این امکان کمک می‌کند صداهای خیلی بلند را کاهش دهیم اما تأثیر چندانی در بهبود درک گفتار ندارد.

سمعک دیجیتال این قابلیت را دارد که صداها را به کانال‌های فرکانسی گوناگون تقسیم کند. پس از تشکیل کانال‌های گوناگون می‌توان حجم صدا در هر کانال را جداگانه تنظیم کرد. یعنی می‌توانیم انتخاب کنیم برخی از صداها را بلندتر و برخی را کم‌تر بشنویم. فرض کنید در یک کلاس درس می‌توانیم سمعک خود را به گونه‌ای تنظیم کنیم که صدای همکلاسی‌ها را کمتر بشنویم و صدای مدرس خود را بلندتر دریافت کنیم.

کانال‌های فرکانسی

این امکان وجود دارد که کانال‌های فرکانسی در سمعک‌ها متفاوت باشد. هرچه سمعک دارای کانال‌های بیشتری باشد، امکان تقسیم صدا به اجزای بیشتر و دریافت صدای دقیق‌تر فراهم می‌شود. هرچه صداها بیشتر تقسیم و آنالیز شوند، دیگر عملکردهای سمعک نیز بهتر خواهد شد. البته نباید به شکل افراطی به این موضوع نگاه کرد. گاهی بیشتر شدن کانال‌ها از یک حد مشخص، تفاوت چندانی در کیفیت صدا ایجاد نمی‌کند. گاهی نیز سبب پیچش صدا و در نتیجه کاهش کیفیت می‌شود. معمولا به بیشتر از پانزده تا بیست کانال نیازی نیست. بسیاری از کم‌شنوایی‌ها نیز با چهار تا هشت کانال برطرف می‌شوند. اما باز هم بهتر است در این رابطه با ادیومتریست خود مشورت کنید.

 

avayeshariati-Smart-hearing-aid-2

 

ویژگی تراکم برای بهبود دامنه پویایی

دامنه‌ای بین کم‌ترین و بیشترین صدای قابل شنیدن وجود دارد که به آن دامنه پویایی گفته می‌شود. اگر دامنه‌ی پویایی دچار کاهش شود، فرد صداهای بلند را دریافت می‌کند اما صداهای آهسته را نمی‌شنود. اگر در سمعک صداهای آهسته و بلند مانند هم تقویت شوند، فردی که دچار کاهش دامنه پویایی است، هنگام دریافت صدای بلند، آزار می‌بیند.

تراکم ویژگی‌ای است که سمعک‌های هوشمند از آن بهره می‌گیرند. این ویژگی کمک می‌کند صداهای آهسته بیشتر و صداهای بلند کمتر تقویت شوند.

 

avayeshariati-Smart-hearing-aid-3

 

کنترل حلقه فیدبک

اگر صداهای تقویت شده از مجراهای گوش نشت کنند، مجددا وارد سمعک می‌شوند. نشت سبب می‌شود این حالت آن‌قدر تکرار شود تا یک حلقه فیدبک تشکیل شود. نتیجه این است که در گوش صدای سوت ایجاد می‌شود. مزیت سمعک هوشمند این است که حلقه فیدبک را مهار ساخته و از بین می‌برد. سمعک هوشمند این کار را با تولید صداهای تقویت شده در فاز مخالف انجام می‌دهد.

مواردی که توضیح دادیم تعدادی از ویژگی‌های کارکردی و مزیت‌های سمعک هوشمند است. سمعک‌های هوشمند خود می‌توانند انواع گوناگونی با امکانات متفاوت داشته باشند. قیمت سمعک بر اساس همین امکانات و نیز کیفیت سمعک تعیین می‌شود. پیش از هر چیز در انتخاب سمعک هوشمند نیاز به معاینات دقیق و به‌روز و مشاوره‌ی افراد متخصص دارید. کلینیک آوای شریعتی برای ارائه مشاوره در خدمت شما عزیزان است.

 

avayeshariati-Smart-hearing-aid-1

 

پرسش و پاسخ کوتاه در مورد سمعک هوشمند

مزیت سمعک هوشمند نسبت به انواع غیرهوشمند چیست؟

مزیت سمعک هوشمند نسبت به انواع غیرهوشمند چیست؟ این سمعک‌ها مزایای بسیاری دارند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کیفیت بالای صدا، امکان تقسیم صدا در کانال‌ها و اتصال دو گوش به هم اشاره کرد.

اتصال دو گوشی در سمعک هوشمند چه نتیجه‌ای دارد؟

این ویژگی کمک می‌کند صداها بهتر شنیده و آنالیز شوند. همچنین به مکان‌یابی و شناخت بهتر و سریع‌تر منبع صداها کمک می‌کند.

امکان تقسیم صدا در کانال‌های فرکانسی مختلف در سمعک‌های هوشمند چه سودی دارد؟

با این امکان صداها بهتر آنالیز و درک می‌شوند. همچنین می‌توان صدای هر کانال را جداگانه تنظیم نمود.

سمعک وایرلس بلوتوثی چه امکاناتی دارد؟

با کمک تکنولوژی بلوتوث سمعک‌های هر دو گوش به یکدیگر متصل می‌شوند و صدا با هر دو گوش شنیده می‌شود. همچنین می‌توان سمعک را به سایر دستگاه‌هایی که قابلیت بلوتوث دارند، وصل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *