سمعک های پیشرفته (سمعک هوشمند) با بهره گیری از تکنولوژی های جدید، جایگزین مناسبی برای فعالیت های طبیعی گوش و مغز انسان فراهم کرده است. شاید همیشه این سوال برای کاربران پیش آمده باشد که سمعک های گران تر چه تفاوتی با سمعک های معمولی (سمعک هوشمند در مقابل سمعک معمولی) دارد. اصطلاح سمعک هوشمند به رده ای از سمعک های دیجیتال اطلاق می گردد که دارای سیستم های پردازشی ویژه ای جهت فراهم آوردن شرایط بهینه ی پردازش و درک گفتار می باشند و از برخی ویژگی های مهندسی Artificial Intelligence در طراحی و پردازش های این دسته از سمعک ها یعنی سمعک های هوشمند، استفاده شده است.

افرادی که مبتلا به کاهش شنوایی یا مشکلات پردازش شنیداری هستند، نیاز به سطح سیگنال به نویز(SNR) بیشتری نسبت به همتایانشان با شنوایی طبیعی دارند تا بتوانند به درک گفتار مشابه آن ها برسند. این مقوله در محیط های شلوغ، بازآوا و در کلاس های درس و جلسات و … اهمیت ویژه ای می یابد.

“ویژگی های سمعک های هوشمند”

  • سمعک های هوشمند با فراهم آوردن دو ویژگی بارز می توانند به حل این مشکل، کمک شایانی کنند:
  • بهبود درک گفتار در حضور نویز به کمک سیستم های چند میکروفونی،سیستم های کاهنده ی نویز و پردازنده ها و الگوریتم های شناساگر محرکات گفتاری
  • راحتی هر چه بیشتر کاربر سمعک به واسطه عملکردهای اتومات و از پیش طراحی شده سمعک هوشمند در محیط های مختلف

سمعک هوشمند، چگونه کار می کند؟
سمعکهای هوشمند از طریق الگوریتم های شناسایی کننده سیگنال گفتاری و سیستم های پیشرفته پردازنده گفتار و کاهنده نویز (که عموما شامل سر و صدای محیط یا اصوات ناخواسته و مزاحم میشوند)، در واقع به سمعک هوشمند امکان جداسازی گفتار از نویز زمینه، تقویت بیشتر سیگنال گفتاری و کاهش چشمگیر نویز را داده و در نهایت منجر به درک بهتر گفتار در تمامی موقعیت های شنیداری (از سکوت تا نویز) می گردد.

سمعک هوشمند از طریق الگوریتم های شناسایی کننده سیگنال گفتاری و سیستم های پیشرفته پردازنده گفتار و کاهنده نویز (که عموما شامل سر و صدای محیط یا اصوات ناخواسته و مزاحم میشوند

جداسازی بر اساس تفاوت های فیزیکی اساسی بین گفتار و نویز است به طوری که غالبا انتظار می رود که گفتار متناوب، دارای پوش مشخص، الگوی زمانی-طیفی ویژه و غیر رندم باشد.
سمعک های هوشمند دارای میکروفون های ویژه اند که به کمک ویژگی هایی چون ارتباط وایرلس دو گوشی سمعک ها، امکان جهت داری و جهت یابی اتوماتیک در محیط های مختلف شنیداری را دارا می باشند.

سمعک هوشمند چیست و چه تفاوتی با سمعک های قدیمی دارد؟

سمعک هوشمند نوعی از سمعک است که با استفاده از هوش مصنوعی صدا های اطراف را پردازش میکنند.

در مقابل این سمعک ها سمعک های آنالوگ یا قدیمی هستند که تمام صدا های محیط را به یک اندازه بلند میکنند که این امر میتواند در بعضی موارد و محل های شلوغ برای بیمار آزار دهنده باشد.

اما سمعک های هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی خود میتوانند صداها را از هم متمایز کنند به عنوان مثال صدای گفتار را از صدا های دیگر جدا میکنند و به این ترتیب با تقویت کردن یا تقویت نکردن برخی از صدا ها باعث میشوند که بیمار شنوایی کامل تر و درک درستی از محیط بدون ایجاد صدا های مزاحم یا اذیت شدن گوش را تجربه کند.

برای نمونه سمعک های هوشمند صدای انفجار را به هیچ وجه تقویت نکرده بلکه آنها را کاهش میدهند. مانند صدا هایی که در مراسم چهار شنبه سوری به گوش بیمار میرسد. اگر بیمار از سمعک های آنالوگ استفاده کند مجبور است در این شرایط سمعک خود را از گوش خارج کند و در نتیجه از شنیدن گفتار دیگران هم محروم میماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *