مقالات

سمعک برنافن

حدود هشت دهه است که برنافون برند سوییسی سمعک، محصولات خود را روانه بازار می‌کند. سمعک برنافن یکی از خوش‌نام‌ترین و باسابقه‌ترین برندها در تولید ابزارهای کمک شنیداری است. در این مطلب آوای شریعتی به معرفی سمعک برنافن و انواع و مدل‌های آن می‌پردازد.

کمپانی سمعک برنافن

بنیان شرکت برنافن در سال 1946 در شهر برن واقع در کشور سوئیس گذاشته شد. این شرکت همواره در تلاش بوده است تا برای کمک به افراد کم‌شنوا، دانش‌های روز را به کار بگیرد. حرکت همگام با علوم و فناوری‌های روز، دقت و تعهد در ارائه خدمات، سبب درخشش سمعک برنافن شده است.

برنافن همواره در تلاش است تا جدیدترین تکنولوژی‌ها را به کار بگیرد و در محصولات خود آن‌ها را به کاربران عرضه کند. برای مثال پردازش صوتی بدون کانال یکی از تکنولوژی‌هایی است که برنافن را متمایز کرده است.

این برند اکنون در سراسر دنیا و در بیش از 70 کشور نمایندگی دارد. تنوعی که این برند سمعک در طراحی و تولید مدل‌ها دارد، سبب شده محصولات آن برای نوزادان و کودکان تا سالمندان و برای انواع درجات شنوایی کارایی داشته باشد.

تنوع محصولات برنافن بسیار است. از جمله:

 • انواع سمعک‌های پایه تا پیشرفته
 • سمعک‌های دارای امکان اتصال بی‌سیم
 • سمعک‌های نامرئی

در ادامه به معرفی مدل‌ها و انواع سمعک برنافون می‌پردازیم.

سمعک برنافن مدل وایرون (Viron)

صدای طبیعی ویژگی خاص و مشهور این سمعک است. در نتیجه می‌تواند بهترین سمعک برنافن در محیط‌های شلوغ باشد. سمعک وایرون برنافن بر دو مبنا رده‌بندی می‌شود.

رده‌بندی سمعک برنافن وایرون بر اساس کیفیت و درجه پیشرفته بودن:

 • Entry یا Viron1 که رده ابتدایی این مدل است؛
 • Basic یا Viron3 که نوع پایه است؛
 • Good یا Viron5 که رده خوب تلقی می‌شود؛
 • Better یا Viron7 که ده بهتر است؛
 • Best یا Viron9 که عالی‌ترین رده است.

این سمعک‌ها چهار مدل گوناگون پشت گوشی است. از میان مدل‌های mini RITE، mini RITE TR، mini RITE T و  BTE105 باید بر اساس نوع نیاز و تشخیص پزشک یا شنوایی‌سنج انتخابی مناسب کنید.

 

سمعک برنافون سری زرنا (ZERENA)

این سری از سمعک برنافن که برای آیفون ساخته شده است، شهرت بسیاری دارد و از اصلی‌ترین رده‌های این سمعک به شمار می‌رود. علت این شهرت شاید تنوع و دامنه گسترده مدل‌های آن است که در همه اندازه‌ها و با میزان‌های مختلف قدرت در بازار موجود است. پنج سطح یا رده 1 تا 9 که برای مدل وایرون نیز برشمردیم، در مورد سری زرنا نیز صدق می‌کند. چنان که مشاهده شد، هرچه عدد رده بالاتر می‌رود، یعنی سمعک ارائه دهنده فناوری و امکانات بیشتری است.

سمعک‌های برنافون سری زرنا قابلیت اتصال بی‌سیم بلوتوثی دارند. همچنین به گوشی‌های تلفن هوشمند متصل می‌شوند.

 

مدل‌های گوناگون سمعک زرنا را به شما معرفی می‌کنیم:

سمعک‌های نامرئی

 • مدل IIC: این مدل از نظر ظاهری نامرئی است و برای کم‌شنوایی‌های خفیف تا شدید کارایی دارد.
 • مدل CIC: این سمعم نامرئی برای مشکلات خفیف تا کم‌شنوایی‌های عمیق کارایی دارد.

سمعک‌های داخل گوشی

 • مدل ITC: این مدل در داخل گوش قرار می‌گیرد و یک سوم مجرا را اشغال می‌کند.
 • مدل ITE HS: این مدل نسبت به ITC بزرگتر است و نیمی از مجرای داخل گوش را می‌گیرد.
 • مدل ITC FS: این مدل بزرگتر از دو مدل قبلی است و تمام مجرای گوش را پر می‌کند.

سمعک‌های پشت گوشی

 • مدل mini RITE: این مدل به افرادی توصیه می‌شود که سمعک‌های ظریف را می‌پسندند. این سمعک در پشت گوش قرار می‌گیرد.
 • مدل mini RITE T: این مدل از سمعک‌های پشت گوشی است که مجهز به دو دکمه کنترل و تله‌کویل است.
 • مدل BET105: این مدل از قوی‌ترین مدل‌های سمعک برنافن است و برای کم‌شنوایی‌های متوسط تا عمیق توصیه می‌شود.

سمعک برنافن لئوکس (Leox)

از دیگر سمعک‌های قدرتمند برند برنافن می‌توان سری لئوکس را معرفی کرد. افرادی که دچار کم‌شنوایی شدید یا عمیق هستند، از این سمعک رضایت خواهند داشت. سمعک برنافن مدل لئوکس از محصولات نسبتا جدید این شرکت محسوب می‌شود بنابراین از فناوری‌ها و امکانات به‌روز و پیشرفته برخوردار است. مثلا قابلیت اتصال بی‌سیم دارد و به تلفن هوشمند وصل می‌شود. همچنین به سایر امکانات جانبی اتصال می‌یابد. از رده‌بندی خاص سمعک برنافن این سمعک دو رده 3 و 7 را دارا است. همچنین مشخصا دارای دو مدل است:

BTE SP

این مدل یک سمعک قدرتمند است که همه گروه‌های سنی از کودک تا بزرگسال می‌توانند از آن استفاده کنند. خصوصا اگر دچار کم‌شنوایی شدید تا عمیق باشند. اگر فردی کاشت حلزون انجام داده باشد نیز این سمعک برای او توصیه می‌شود. منبع تغذیه این سمعک باتری شماره 13 است.

BTE UP

این مدل از سمعک برنافن سری لئوکس، برای کم‌شنوایی عمیق کاربرد دارد. همچنین با بلوتوث به گوشی همراه و سایر امکانات جانبی و دستگاه‌ها متصل می‌شوند.

سمعک برنافون جونا (Juna)

افراد با درجات شنوایی گوناگون می‌توانند از این سمعک برنافن استفاده کنند. از نظر رده در 7 و 9 قرار می‌گیرند درنتیجه تکنولوژی بالایی دارند و پیشرفته محسوب می‌شوند. در موارد کم‌شنوایی خفیف تا شدید می‌توان از این سمعک بهره گرفت. این سمعک دارای اتصال بی‌سیم است و با دو رویکرد کاهش بازآوایی و کنترل حجم صدای هوشمند به دریافت صدای طبیعی و باکیفیت کمک می‌کند.

از ویژگی‌ها و امتیازات این سمعک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پردازش سیگنال‌ها
 • ردیابی گفتار
 • محدوده فرکانسی بالای 10 KHz
 • کاهنده خودکار نویز محیط
 • قابلیت انتقال فرکانسی
 • قابلیت اتصال بی‌سیم
 • اتصال دو گوشی
 • برنامه مخصوص موزیک و فیلم
 • صدای جهت‌دار
 • امکان شخصی‌سازی سمعک
 • دریافت و ثبت اطلاعات آکوستیکی
 • حذف تطبیقی بازگشت صدا

سمعک برنافن سفیرا (Saphira)

طیف سمعک‌های سفیرا نیز مانند جونا وسیع است. یعنی افراد با سطوحی گوناگون از کم‌شنوایی می‌توانند یکی از سمعک‌های سفیرا را تهیه کنند.

تفاوت سمعک سفیرا با جونا در رده‌ها است. این سری علاوه بر دو رده 7 و 9، سمعک‌هایی با رده 3 و 5 نیز دارد. سمعک‌های سفیرا نیز قابلیت اتصال بی‌سیم دارند. این سمعک‌ها قادر هستند بر بخش‌هایی خاص از صداها تمرکز ایجاد کنند. بر اساس نیاز می‌توان نوعی از آن را استفاده کرد که بر بخش گفتار یا موسیقی و … تمرکز می‌کنند. قیمت سمعک برنافن سفیرا مناسب است و این از مزایای آن به شمار می‌رود.

این سمعک در مدل‌های گوناگون IIC و ITE و دیگر مدل‌های پشت گوشی گوناگون تولید می‌شود. چهار امتیاز ویژه این سری سمعک‌ها، تمرکز بر نشانه‌های گفتاری، دریافت صداها با فرکانس بالا، کنترل و کاهش صداهای مزاحم و نویزها و برخورداری از برنامه‌های ویژه موسیقی و سینما است. دامنه وسیع این سری سمعک‌ها با مدل‌های گوناگون و در رده‌های مختلف کمک می‌کند بتوانیم بر اساس بودجه و نیاز خود نوعی مناسب را تهیه کنیم. با این سمعک‌ها می‌توان ارتباط دو گوشی گرفت و آن را شخصی‌سازی کرد.

قیمت سمعک برنافن

پنج مدل از مشهورترین سمعک‌های برنافون را به شما معرفی کردیم. دانستید که سمعک‌های برنافن دارای رده‌بندی هستند و این رده‌ها میزان پیشرفته بودن آن‌ها را روشن می‌کند.

یکی از ملاک‌های تعیین قیمت سمعک برنافن همین رده‌بندی‌ها است. هرچه سمعک از رده بالاتر و پیشرفته‌تری باشد، طبعا قیمت بیشتری دارد. اگر امکانات رده‌های بالا مورد نیاز شماست، خرید این سمعک‌ها نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که سبک زندگی و توانایی‌های شما را ارتقا می‌بخشد. اما اگر امکانات سمعکی از رده‌های پایین‌تر هم برای شما کافی است، می‌توانید به همان اکتفا کنید.

موارد دیگری که در قیمت سمعک برنافن تأثیرگذار است، می‌تواند جنس سمعک، گارانتی، میزان قدرت سمعک یا ظرافت آن باشد. در هر صورت سمعک برنافن طیفی وسیع از انواع و مدل‌ها را به شما ارائه می‌دهد که دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد.

 

پرسش و پاسخ در مورد سمعک برنافن

سمعک برنافن چه سابقه و پیشینه‌ای دارد؟

این برند سمعک ساخت کشور سوئیس است. در سال ۱۹۴۶ افتتاح شده و اکنون در بیش از ۷۰ کشور در سراسر دنیا دارای نمایندگی است.

آیا سمعک برنافن در ایران در دسترس است؟

بله مراکز فروش یا خدمات شنوایی سنجی گوناگون در کشورمان این سمعک را ارائه می‌دهند. در صورت تمایل می‌توانید از کارشناسان مجرب کلینیک آوای شریعتی کسب آگاهی و مشورت کنید.

کدام سری از سمعک برنافن قیمت مناسب‌تری دارد؟

سری سفیرا از آن‌جا که در رده‌های گوناگون ارائه می‌شود، دارای مدل‌های ارزان‌تری است.

کدام سری از سمعک برنافن قدرتمند‌تر است؟

انواع گوناگونی از سمعک‌های برنافن قدرتمند هستند. یکی از این انواع، سمعک لئوکس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *