ضرورت ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان چیست؟

کم شنوایی در زمره شایع ترین اختلالات مادر زادی است که بدون علائم ظاهری بروز می کند ؛ بنابراین تشخیص آن در بدو تولد بدون انجام ارزیابی شنوایی ممکن نیست . در صورتی که ارزیابی شنوایی در بدو تولد انجام نشود ؛ تشخیص کم شنوایی ممکن است تا ۵/۲ سالگی به تاخیر افتد ؛ زیرا روشهای مرسوم مانند ایجاد صدای بلند ناگهانی یا به هم زدن دستها و … برای اطمینان از سلامت شنوایی نوزاد کافی نیستد.

روند انجام غربالگری شنوایی چگونه است؟

غربالگری شنوایی توسط ادیولوژیست ( کارشناس شنوایی شناسی ) انجام می شود . ارزیابی شنوایی در کلینیک آوای شریعتی بسیار سریع انجام می شود و برای نوزادان ناراحت کننده و دردناک نیست  اندازه گیری فیزیو لوژیک مرسوم مورد استفاده در برنامه غربالگری شنوایی ، شامل پرتوهای صوتی گوش (OAE) و پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR)است.

هردو آزمون ABRوOAE  با ارائه محرک صوتی انجام می شود بنابراین خطری برای سلامت نوزاد ایجاد نمی شود. از آنجا که اکثر کم شنوایی های مادرزادی در گوش داخلی ایجاد می شود، بنابراین آزمون OAE در بدو تولد برای ارزیابی شنوایی مورد استفاده قرار می گیرد زیرا حساسیت بالایی در تشخیص ضایعات حلزون دارد و کم ترین میزان کم شنوایی را نیز شناسایی می کند.

در مواردی که فاکتورهای خطرزا دربرگیرنده مشکلات عصب شنوایی باشند (مانند تعویض خون به علت زردی بالا) حتی اگر پاسخ آزمون OAE طبیعی باشد ، لازم است آزمون ABR انجام شود زیرا این آزمون عصب شنوایی را بررسی می کند و مشکلات مربوط به آن را شناسایی می کند.

تاخیر در تشخیص کم شنوایی چه پیامدهایی را به همراه دارد؟

سن تشخیص کم شنوایی و شروع توانبخشی از مولفه های مهم در بهبود رشد گفتار و زبان در کودکان کم شنواست در صورتی که کم شنوایی در بدو تولد تشخیص داده شود و مداخله زود هنگام توانبخشی و درمانی صورت گیرد. گنجینه واژگان کودک در حد طبیعی خواهد بود.

این کودکان درک و زبان بهتری نسبت به کودکان کم شنوایی خواهند داشت که تشخیص کم شنوایی آنان تا ۵/۲ سالگی به تاخیر افتاده است . زیرا تاخیر در تشخیص کم شنوایی به قابلیت درک گفتار و زبان آسیب می زند و به تبع آن مشکلات تحصیلی ، ارتباطی ، اجتماعی و شغلی برای این دسته از کم شنوایان به وجود خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *