سرگیجه چیست؟

سرگیجه عارضه ای است که طی آن فرد احساس می­کند که اشیا و یا در اصطلاح عام، اتاق و مکانی که در آن قرار دارد به دورش می­چرند. سرگیجه می­تواند بیانگر بیماری خاص و یا ضعفی در بدن باشد. (سرگیجه و تار شدن و سیاهی رفتن چشم ها را باید جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد چرا که می­تواند خطر ساز شود.)

سرگیجه با نشانه های دیگری نیز همراه است که هر کدام بیانگر یک نوع خاصی از این عارضه هستند و به طور کلی و اصلی عبارتند از:

  • حالت تهوع یا استفراغ
  • احساس چرخش
  • سیاهی رفتن چشم ها
  • از دست دادن تعادل و عدم حفظ تعادل
  • حرکات غیرمعمول یا تکراری چشم ( مشکل در چشم و نگاه کردن )
  • عدم توانی در تمرکز یا سخت تمرکز کردن

سرگیجه و انواع آن:

اما سرگیجه دو نوع کلی دارد که به صورت خلاصه به این شرح هستند:

سرگیجه محیطی

سرگیجه مرکزی

انواع:

پاروکسیسمال (BPPV)

لابیرنتیتیت

نورونیت وستیبولار

مریضی منیر

این نوع سرگیجه بیشتر بر اثر بیماری های عفونی ایجاد می­شود.

تعدادی از داروها برای درمان سرگیجه محیطی استفاده می شوند، عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها: (برای درمان عفونت ها)

آنتی هیستامین ها: به عنوان مثال؛ مکلزین (Antivert)

prochlorperazine: برای تسکین حالت تهوع

بنزودیازپین ها: داروهای اضطرابی که همچنین می توانند علائم جسمی سرگیجه را تسکین دهند

 

این نوع نشانگر مشکلات موجود در مغز، ساقه مغز و مخچه است.

 در این نوع سرگیجه علائمی که کمی بالاتر از آنها نام بردیم شدید تر هستند و تناوب دارند یعنی برای یک مدت کوتاه قطع می­شوند و بعد با قدرتی بیشتر ادامه پیدا می­­کنند و یا کلا قطع نمی­شوند در این نوع سرگیجه، ممکن است علت موجود، بیماری خاصی باشد؛ نظیر:

سکته مغزی

تومور در مخچه

میگرن

مولتیپل اسکلروزیس

 

اگر کمی مفصل تر بخواهیم درباره این دو نوع سرگیجه صحبت کنیم باید برایتان بگویم که:

  • سرگیجه نوع اول که محیطی است، برای اغلب افراد ممکن است پیش بیاید. مانند سرگیجه ناشی از استرس. نوع خوش خیمی است. از شایع ترین نوع است که در ساده ترین صورت می­تواند بر اثر افت قند خون، اضطراب و از نوع قبیل اتفاقات به وجود بیاید. با مدیریت شرایط امکان درمان این نوع وجود دارد. سرگیجه ای که بدون هشدار شروع می شود و زود متوقف می شود، به احتمال زیاد از نوع محیطی است.

 

  • در نوع دوم این عارضه که مرکزی است، موضوع کمی پیچیده تر است این نوع فقط با تشخیص علت اصلی قابل کنترل است. چرا که این نوع کمی خطرناک تر است و باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و نشانگر وجود بیماری هایی است که در جدول آنها را نام بردیم. مانند سرگیجه ناشی از میگرن
  • نکته بسیار بسیار مهم در سرگیجه همانطور که در میان سخن هایمان به آن اشاره کردیم زمان است. یعنی زمان و تعداد مراتبی که دچار این عارضه می­شوید خیلی مهم است. فردی که مشکلش تناوب دار است باید حتما به متخصص مراجعه کند.
برای بررسی سرگیجه و توانبخشی آن و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وستیبولار آزمون های متعددی وجود دارد.”
که از میان آنها می توان به آزمون های ویدئونیستاگموگرافی (VNG) و الکتروکوگلئوگرافی (ECOCHG)
پتانسیل های عضلانی برانگیخته وستیبولار (VEMP)، آزمون های بررسی gait و آزمون های بالینی بررسی وضعیت مخچه اشاره کرد.

آزمون تست تعادلی و سرگیجه ( VNG)

test VNG در کلینیک آوای شریعتی


آزمون ویدئونیستاگموگرافی یا همان VNG به بررسی نیستاگموس اطلاق می گردد.
این آزمون یکی از مفید ترین آزمایش های پاراکلینیکی در ارزیابی بیماران با شکایت سرگیجه و اختلال تعادل است که همراه با یک شرح حال خوب .معاینات اتولوژیک و نورولوژیک کامل می تواند در تشخیص علت سرگیجه بسیار مفید باشد. VNG با هدف بدست آوردن منشاء وستیبولار سرگیجه و اختلال تعادل انجام می شود.

همچنین این آزمون با دارا بودن مجموعه های کالریک و Dix-Hallpik مهمترین تست برای کمک به تشخیص ضایعات یکطرفه یا دو طرفه محیطی و مرکزی همراه با سرگیجه چرخشی می باشد.
آزمون های VNG به ۳ گروه تقسیم می شوند:

۱٫ آزمون های بررسی کننده اکولوموتور

شامل آزمون های saccade، tracking ، Gaze که توانایی چشم ها در دنبال کردن اهداف بینایی را بررسی کرده و اختلال در آن ها نشان دهنده ی مشکلات نورولوژیکی و یا اختلال در مسیر ارتباطی بین سیستم وستیبولار تا مراکز عصبی آن در مغز است مانند وجود ضایعه در مخچه و یا مسیر های وابران ، ضایعه در نواحی کرانیوسرویکال یا قسمت تحتانی مدولا، دژنراسیون ، تومور کیست مخچه ، عفونت های درگیر کننده مخچه شامل سیفلیس MS , تروما ، پارکینسون ، آلزایمر و غیره می باشد.

۲٫آزمون های POSITIONAL و POSITIONING

این آزمون برای بررسی نیستاگموس های ناشی از حرکات سر و بدن طراحی شده است ، مهمترین اختلالی که می توان با این آزمون بررسی قطعی کرد BPPV یا سرگیجه وضعیتی خوش خیم است. کی طی ثبت آبجکتیو حرکات چشمی حین آزمون DIX-HALLPIKE قابل ارزیابی می باشد.

۳٫آزمون کالریک

آزمون کالریک عکس العمل سیستم تعادلی به آب و هوای گرم و سرد را وقتی که به مجرای گوش خارجی اعمال می شود را بررسی می کنند. این آزمون اطلاعات بسیار مفیدی در مورد ضعف یکطرفه یا دو طرفه سیستم وستیبولار در اختیار می گزارد.

آزمون های ABR
پاسخ های برانگیخته شنوایی

با این آزمون می توان علاوه بر تعیین آستانه شنوایی به صورت آبجکتیو ، برخی از مشکلات و ناهنجاری های مانند:ضایعات فضاگیر تومورها و فشارعروقی عصب هشتم مغزی و طیف اختلال نوروپاتی شنوایی را در مسیر عصب شنوایی تغییر داد. لذا این آزمون یکی از مهم ترین آزمون ها در حیطه شنوایی می باشد. و در تمام گروه های سنی قابل در کلینیک آوای شریعتی قابل اجرا می باشد.

آزمون VEMP

در این آزمون عملکرد سیستم وستیبولار گوش داخلی با استفاده از محرک صوتی در سطوح شدت بالا ارزیابی می شود. این آزمون به طور معمول در جهت تشخیص عملکرد صحیح ساکول و عصب وستیبولار تحتانی استفاده می شود . نتیجه این آزمون در برخی از بیماری های گوش داخلی مانند خوردگی مجرای نیم دایره فوقانی فیستول پری لنف و برخی مشکلات مرکزی نا هنجاری است.

آزمون ECochG

در این آزمون عملکرد کوکلئا و عصب شنوایی بررسی می شود.
منشا امواج ثبت شده ( CM/SP/AP) سلول های مویی و عصب شنوایی است و تغییر در مشخصات هنجار هر یک از این امواج در منشا تولید آن ها را نشان می دهد. از جمله کاربرد های این آزمون می توان به تشخیص بیماری منییر( با تخمین درجه هیدروپس آندولنفاتیک ) و نوروپاتی شنوایی اشاره کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *