سمعک یکی از ابزارهای پزشکی است که برای تقویت شنوایی از آن استفاده می شود. بیماران زیادی هستند که در بخش های مختلف بدن خود دچار نقص هستند. گوش نیز در برخی افراد ممکن است دچار مشکلاتی شود که برخی از آن ها مادرزادی و برخی نیز به علت آسیب های مختلف دچار این اختلال می شوند. از این رو برای ادامه فعالیت های خود در جامعه و زندگی راحت از سمعک استفاده می کنند تا با تقویت شنوایی، این مشکلات را حل کنند.

از دست دادن شنوایی قطعا می تواند تاثیر زیادی در تمام جنبه های زندگی شما از کار تا روابط زناشویی شما بگذارد. حال آن که شما می توانید به راحتی با کمک سمعک یک تغییر بزرگی را در زندگی خود ایجاد کرده و زندگی خود را همچون گذشته به راحتی ادامه دهید. در دهه های گذشته، سمعک ها همچون دیگر فناوری های پیشرفته همچون تلویزیون، تلفن، رایانه و یا گوشی همراه، توانسته اند انقلاب بزرگی را در فناوری ایجاد کرده و به افراد زیادی کمک نمایند.

سمعک ها یک وسیله ی الکترونیکی کوچک هستند که با باتری کار کرده و برای بهبود حس شنوایی شما طراحی شده اند. این دستگاه ها معمولا به اندازه کافی کوچک هستند و شما می توانید از آن ها درون گوش و یا پشت گوش استفاده کرده و صدا های بلندتری را بشنوید.

 

کلینیک آوای شریعتی - سمعک - سمعک چیست؟

 

سمعک چیست؟

این دستگاه تقویتی، سمعک ، ابزاری است که جهت کمک به قدرت شنوایی برای افراد کم شنوا طراحی شده است. سمعک دستگاهی الکترونیکی است که درون گوش یا پشت آن قرار می گیرد و با تقویت امواج صدا، باعث می شود تا صداها بلندتر شده و فرد کم شنوا بتواند افت شنوایی خود را برطرف کند. از این رو سمعک برای ارتباط برقرار کردن بهتر با دیگران و فعالیت های روزانه ی آن ها کاربرد بسیاری دارد.

 

سمعک چگونه کار می کند؟

سمعک ها در واقع همچون یک سیستم PA (سیستم صوت عمومی) عمل می کنند. به این معنا که این دستگاه ها معمولا ۴ جزء اساسی دارند و افراد می توانند به کمک یک انتخاب درست، دستگاه مناسب به خود را خریداری نموده و با تنظیم آن، شنوایی مناسبی را تجربه نمایند.

نمونه سمعک حرفه ای زیمنس در کلینیک آوای شریعتی

اجزای سمعک

باید بدانید که ابزار تقویت شنوایی سمعک از ۳ قسمت تشکیل شده است که شامل موارد زیر است.

 • میکروفن: این بخش در سمعک صداهای اطراف را دریافت می کند. میکروفن باعث می شود تا امواج صوتی موجود در محیط به سیگنال های الکتریکی در سمعک تبدیل شوند و سپس آن ها را به تقویت کننده موجود در دستگاه ارسال می کند.
 • تقویت کننده: بخش تقویت کننده سمعک همان طور که از نامش پیداست، سیگنال های ارسالی را تقویت می کند و قدرت آن ها را افزایش می دهد. این سیگنال بعد از افزایش قدرت به بلندگوی دستگاه فرستاده می شود.
 • بلندگو: کار آخر در سمعک را بلندگو انجام می دهد که با سیگنال تقویت شده و قدرت بالا آن را به گوشی که سمعک در آن قرار دارد ارسال می کند.

این بخش ها در سمعک با همکاری همدیگر، سبب افزایش شنوایی فرد می شوند و فرد می تواند صداهای معمول اطراف خود را به راحتی بشنود.

علاوه بر این که می تواند صدا را برای بهبود شنوایی شما تقویت کند، نویزهای اطراف را به مراتب کاهش داده و صدایی رسا و بدون نویز تولید می کند.

 

کلینیک آوای شریعتی - سمعک -اجزای سمعک

 

 

سمعک ها از ۴ جزء اصلی زیر تشکیل شده اند:

 • باتری یا منبع تغذیه
 • میکروفون
 • تقویت کننده
 • گیرنده یا بلندگو

درواقع نحوه کار آن ها به صورت زیر خواهد بود:

 1. یک میکروفون، صدا های اطراف شما را بهبود می بخشد.
 2. یک تقویت کننده، صدا ها را بلند تر می کند.
 3. یک گیرنده یا بلندگو، صدا های تقویت شده را به گوش شما می فرستد.

 

کلینیک آوای شریعتی - سمعک - اجزای سمعک توضیح فارسی

 

فواید استفاده از سمعک

از جمله فواید استفاده از سمعک برای افرادی که با مشکلات شنوایی مواجه هستند، می توان موارد زیر را نام برد:

 • احساس کنترل بر زندگی
 • سهولت در برقراری ارتباط
 • مشارکت اجتماعی
 • ثبات عاطفی
 • صمیمیت و گرمی روابط خانوادگی

 

سمعک برای چه کسانی مورد نیاز است؟

اگر شما هم جزو کسانی هستید که فکر می کنید صداهای اطراف خود را به خوبی نمی شنوید، شنوایی شما به هر علتی دچار مشکل شده است. شما می توانید از پزشکان متخصص در این حوزه برای استفاده از سمعک مشاوره بگیرید.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که هر فرد کم شنوایی نیاز به سمعک ندارد و حتی برخی از این افراد، به دلایل مختلف آسیب های جدی به گوش داخلی آن ها وارد شده است.

به هر علت ممکن است تجهیزات سمعک به آن ها کمک نکند و سیگنال های قوی هم از طریق گوش آن ها قابل شنیدن نباشد.

تشخیص این که مشکل شما با سمعک حل می شود یا نه توسط شنوایی شناس صورت می گیرد. همچنین شنوایی سنج هایی که با دستگاه های مدرن و پیشرفته به بررسی لایه های داخلی گوش می پردازند می توانند به شما در این مورد کمک کنند.

استفاده از این دستگاه ها یک سری مزایا دارد که نمی توانید از آن بگذرید. بدون شک هنگامی که با ضعف شنوایی مواجه می شوید، در زندگی روزمره ی خود نیز دچار مشکل خواهید شد.

فعالیت های فردی به مقدار زیادی وابسته به حس شنوایی فرد است. به همین علت استفاده از سمعک در بیشتر افراد می تواند آن ها را به راحتی به دامان جامعه برگرداند و فعالیت های خود را بدون هیچ مشکلی ادامه دهند.

 

کلینیک آوای شریعتی - سمعک - کاربرد سمعک

 

به عبارتی سمعک برای کسانی مناسب تر است که:

توجه کنید که تمامی افرادی که دچار کم شنوایی هستند نمی توانند از سمعک استفاده کنند و تنها ۱ نفر از هر ۵ نفر می تواند برای بهبود شنوایی خود از این وسیله ی کاربردی استفاده نماید.

معمولا افراد زیر می توانند از سمعک استفاده کنند:

 • افرادی که گوش داخلی آن ها دچار آسیب شده است.
 • افرادی که عصب شنوایی آن ها (عصبی که گوش را با مغز ارتباط می دهد و باعث شنوایی می شود) آسیب دیده است.

تاثیر کم شنوایی بر زندگی

در اکثر موارد فرد بعد از کم شنوایی به علت عدم ارتباطات مؤثر و کافی در زندگی خود ممکن است دچار مشکل شوند. به همین علت در معرض مشکلات دیگر مانند گوشه گیری و افسردگی نیز قرار می گیرند.

از این رو اگر می خواهید مشکلات عدیده ی بعد از کم شنوایی را به سمت خود نکشانید، بهتر است هر چه سریع تر این اختلال را درمان کرده یا از روش های تقویتی برای شنوایی مانند سمعک بهره ببرید. یکی از مشکلات در این مورد عدم استفاده از سمعک است که سبب می شود تا دیر به آن عادت کنند.

کیلینیک آوای شریعتی ارائه دهنده انواع سمعک های داخل گوشی و روی گوشی

انواع سمعک

تقویت کننده های شنوایی (سمعک) انواع مختلفی دارند که روز به روز بر تنوع و کارایی آن ها نیز افزوده می شود. اولین مسئله ای که باعث تفاوت در سمعک ها می شود، قدرت آن ها است. استفاده از این ابزار باید با توجه به مقدار ضعف شنوایی صورت گیرد که توسط شنوایی سنج تشخیص داده می شود.

سمعک ها مدل های مختلفی دارند که علاوه بر قدرت آن ها، طرح و روش استفاده از آن ها نیز می تواند بسیار متفاوت باشد. امروزه دستگاه های تقویت شنوایی سمعک ، دارای برندهای مختلفی نیز می باشد که هر کدام یک سری مزایا و معایب دارند.

مدل های سمعک

تقسیم بندی انواع این دستگاه ها بر اساس موارد مختلفی صورت می گیرد. به عنوان مثال می تواند در سه نوع پایه، حد وسط و پیشرفته تولید شود؛ که هر کدام از آن ها موارد استفاده ی خود را دارد.

 • انواع پایه سمعک برای استفاده های معمول است. کسانی که بیشتر وقت خود را در منزل می گذرانند و می خواهند صداها را با حجم عادی بشنوند. تکنولوژی این نوع سمعک به صورت اولیه است و در محیط های آرام مناسب ترین نوع از این ابزار پزشکی هستند.
 • اگر جزو افرادی هستید که در جامعه فعال تر هستید و سبک زندگی فعالانه ای دارید. انواع حد وسط سمعک ها برای شما مناسب تر هستند. کیفیت صدای این دستگاه ها خوب است و سالن های بزرگ و رستوران ها و مکان هایی که ممکن است همهمه های زیادی داشته باشد، پوشیدن دستگاه های سطح متوسط سمعک برای بهبود شنوایی شما و راحتی گوش دادن کمک می کند.
  اکثر این نوع سمعکها ویژگی های خود را به صورت خودکار با محیط متناسب می کنند و در جمع های عمومی نیازی به تنظیم دستی آن نخواهید داشت.
 • به عنوان مثال میکروفن انطباقی و کاهش نویز به صورت اتوماتیک در سمعک به کارایی بالای این ابزار در محیط های عمومی کمک شایانی می کند.
 • برخی از انواع سمعکها در رده ی بالاتری قرار می گیرند و از تکنولوژی های بیشتری در آن ها استفاده شده است. اگر جزو افرادی هستید که کیفیت صدا و میکروفن های جهت دار و کاهش نویز به صورت دیجیتال با کمترین فیدبک در سمعک برای شما اهمیت دارد این مدل تقویت کننده های شنوایی را در اولویت قرار دهید. قابلیت های زیادی بر روی این نوع سمعک ها قرار داده شده است تا شما راحت تر به آن عادت کنید.

مدل های دیگر سمعک

البته دسته بندی معمول تری نیز برای آن وجود دارد که به انواع پشت گوشی، داخل گوشی، دیجیتال و هوشمند می توان اشاره کرد. همانطور که از نام این سمعک ها برمی آید هر کدام نحوه ی استفاده ی متفاوتی دارند. سمعک های پشت گوشی قدیمی ترین نوع آن ها هستند.

برخی افراد دوست ندارند دستگاه های تقویت شنوایی را استفاده کنند، چرا که دیگر افراد به راحتی متوجه آن شوند.

از این رو انواع نامرئی و داخلی گوشی برای این گروه فراهم شده است. انواع داخل گوشی برای کم شنوایی های شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

سمعکهای هوشمند نیز کارایی بهتری دارند و تنظیمات آن ها اکثراً به صورت اتوماتیک و بر اساس شرایط محیطی صورت می گیرد. انتخاب دستگاه سمعکهای خوب و مناسب باید بر اساس نظر فرد متخصص صورت گیرد.

کلینیک تخصصی شنوایی سنجی آوای شریعتی در راستای خدمت به مشتریان عزیز اقدام به فروش سمعکهای Simens , Widex, Oticon ,می نماید:

سمعک های Simens:

سمعکهای زیمنس از مدل داخل گوشی آن برای کمتر دیده شدن

 

 

 

یک مدل از انواع دیگر سمعک که کارایی خارق العاده و جالبی دارد، سمعک کراس می باشد که برای کسانی که دارای افت یک طرفه دارند بسیار مفید به نظر می رسد .برای آگاهی از نحوه کارکرد این سمعک به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

مورد بعدی سمعک جیبی می باشد که بیشترین کاربرد را برای کسانی که دچار کم شنوایی عمیق و شدید هستند، دارد.

 

سمعک زیمنس آلمان با بیش از یک قرن سابقه در زمینه ی تولید ، همواره یکی از بهترین کمپانی ها به حساب می آید. این کمپانی در زمینه ی ارائه ی تکنولوژی های جدید و ارائه راهکارهای حرفه ای برای رسیدن به اهداف شنیداری (مانند راحتی شنوایی ، درک گفتار، و دریافت صدا در شرایط دشوار) پیشگام بوده است. کلینیک آوای شریعتی به عنوان نمایندگی رسمی سمعک زیمنس آماده خدمات دهی به مشتریان عزیز میباشد.

اطلاعات بیشتر در رابطه با سمعک های زیمنس

سمعک های Widex:

ویدکس نخستین سمعک داخل گوشی دیجیتال دنیا را معرفی کرده است. کیفیت سمعک ویدکس در ارائه صدای طبیعی مثال زدنی است. ما در کلینیک آوای شریعتی تمامی محصولات این شرکت را برای مشتریان به ارمغان آورده ایم.

سمعک های Oticon:

اتیکن یکی از بزرگترین تولید کننده‌ کنندگان سمعک و لوازم کمک شنوایی در جهان محسوب می شود که با محوریت قرار دادن رفع نیازهای خریداران و توجه ویژه به تحقیق و توسعه، توانسته است از سال ۱۹۹۱ تا کنون ۲۰ جایزه در زمینه‌های گوناگون صنعت لوازم کمک‌ شنیداری کسب کند.

 

نوع دیگر سمعک عینکی است که در اوایل دهه ۵۰ میلادی ساخته شد و دارای دو نوع آنالوگ و دیجیتال می باشد.سمعک عینکی به دو نوع سمعک عینکی هوایی و سمعک عینکی استخوانی تقسیم می شود .

 

انواع سوالات رایج در مورد مناسب ترین باتری سمعک 

ممکن است در رابطه با مدل های مختلف سمعک زیمنس و کاربرد باتری سمعک سوالات مختلفی در ذهن کاربران ایجاد شود.نمونه ای از این سوالات در زیر آمده است از جمله:

 1. باتری سمعک چیست؟
 2. انواع مدل باتری سمعک
 3. نحوه کار باتری سمعک چگونه است؟
 4. هرچند وقت یکبار باید باتری های سمعک تغییر کنند؟
 5. کدام باتریهای سمعک بهترین هستند؟
 6. نحوه شارژ و میزان استفاده از شارژ باتری سمعک
 7. نحوه تعویض باتری سمعک
 8. رنج قیمتی باتری سمعک

  برای دریافت بهترین پاسخ به سوالات فوق به متن اطلاعات کلی در مورد باتری سمعک مراجعه نمائید.

 

کلینیک آوای شریعتی و خدمات سمعک

اگر شما هم دچار مشکل ضعف شنوایی یا وزوز گوش هستید، بهتر است از کلینیک های تخصصی در این زمینه بهره ببرید. کلینیک آوای شریعتی انواع خدمات مربوط به کم شنوایی را در دو بخش کودکان و بزرگسالان ارائه می دهد و مشاوره های لازم جهت سمعک به همراه هفت روز تست رایگان توسط این کلینیک انجام می گیرد.

خدمات تخصصی مختلفی نیز در این کلینیک قابل ارائه است که می توانید از آن ها بهره ببرید. سایت مربوط به کلینیک آوای شریعتی به شما در این رابطه کمک می کند تا انواع مختلف سمعک موجود در بازار را بشناسید و مشاوره های لازم را به کمک گروه متخصص پیدا کنید.

همچنین در زمینه ی مشاوره و فروش این دستگاه ها مورد نیاز شما نیز کمک زیادی به شما خواهد کرد.

برای استفاده از این خدمات با مراجعه به سایت کلینیک آوای شریعتی می توانید در بخش های مختلف آن، موارد متعددی مانند خدمات این سایت و کلینیک تخصصی، انواع ابزار تقویت شنوایی (سمعک) موجود در بازار و کلینیک که می توانید از آن ها بر اساس تشخیص خود استفاده کنید.

شما می توانید در بخش مشاوره و فروش وارد شده و از نیروهای متخصص که در این سایت فعال هستند، برای انتخاب دستگاه مورد نیاز خود و قیمت کمک بگیرید.

روند انجام مشاوره و کمک های پزشکی و حتی آزمایشات و تست های مورد نیاز برای انتخاب بهترین نوع از این ابزار هم برای شما فراهم شده است تا در اسرع وقت بتوانید نیاز خود را برآورده کنید.

همچنین می توانید در صورتی که سوالی دراین باره دارید از مشاوران کمک بگیرید و در نهایت نوع مناسب ان ها را دریافت کرده و برای مدتی نیز آن را به صورت تستی استفاده کنید تا در صورت عدم رضایت از کارکرد آن ایرادات احتمالی برطرف شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *